Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de creștere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de creștere a copilului

Bună ziua! De curând mi am schimbat locul de munca..si am contractul de muncă pe perioadă determinată....Ulterior am ramas însărcinată..Mai pot beneficia de cei 2 ani de concediul pentru creșterea copilului? Mulțumesc
Buna seara,
Daca o sa cumulati minim 12 luni lucrate, in cazul dvs., din ultimele 24, inainte de nasterea copilului, da, o sa beneficiati de aceasta indemnizatie.
Angajatorul stie de sarcina dvs.?
Va aflati in perioada de proba?
Cand expira contractul, cat ati lucrat la ultimul loc de munca si care este data probabilă a nasteri?
Ionut.ion, utilizator
Buna seara! La ultimul loc de munca am lucrat 3 ani si 9 luni. La actualul loc de munca am pe 3 luni contactul, dupa cele 3 luni se va prelungi pe inca 3 luni sau 6 .inca nu am anunțat angajatorul de sarcină. Între cele doua locuri de munca am o pauza de 2 zile. La fostul loc de munca am încheiat activitatea pe 31 iar la actualul am inceput pe 3 . Am această pauză pentru ca a fost 1si 2 weekend. Va multumesc
Mimi11, utilizator
Atunci e perfect, puteti beneficia de acest conc3diu precum si de conc3diul maternal, cele 126 de zile...
Puteti citi si OUG 96/2003 privind protecția maternitati la locul de munca, poate va v.a fi de folos.
Sarcina usoara si reveniti cu întrebări, intr.un nou utopic, daca va fi cazul...

Mimi11 a scris:

Buna seara! La ultimul loc de munca am lucrat 3 ani si 9 luni. La actualul loc de munca am pe 3 luni contactul, dupa cele 3 luni se va prelungi pe inca 3 luni sau 6 .inca nu am anunțat angajatorul de sarcină. Între cele doua locuri de munca am o pauza de 2 zile. La fostul loc de munca am încheiat activitatea pe 31 iar la actualul am inceput pe 3 . Am această pauză pentru ca a fost 1si 2 weekend. Va multumesc

Care este data prezumata a nasterii ?
Sfârșitul luni ianuarie inceputul luni februarie 2020