avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de creștere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de creștere a copilului

Bună ziua! De curând mi am schimbat locul de munca..si am contractul de muncă pe perioadă determinată....Ulterior am ramas însărcinată..Mai pot beneficia de cei 2 ani de concediul pentru creșterea copilului? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:45, 12 Iunie 2019
Buna seara,
Daca o sa cumulati minim 12 luni lucrate, in cazul dvs., din ultimele 24, inainte de nasterea copilului, da, o sa beneficiati de aceasta indemnizatie.
Angajatorul stie de sarcina dvs.?
Va aflati in perioada de proba?
Cand expira contractul, cat ati lucrat la ultimul loc de munca si care este data probabilă a nasteri?
Ultima modificare: Marți, 4 Iunie 2019
Ionut.ion, utilizator
Buna seara! La ultimul loc de munca am lucrat 3 ani si 9 luni. La actualul loc de munca am pe 3 luni contactul, dupa cele 3 luni se va prelungi pe inca 3 luni sau 6 .inca nu am anunțat angajatorul de sarcină. Între cele doua locuri de munca am o pauza de 2 zile. La fostul loc de munca am încheiat activitatea pe 31 iar la actualul am inceput pe 3 . Am această pauză pentru ca a fost 1si 2 weekend. Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 11 Iunie 2019
Mimi11, utilizator
Atunci e perfect, puteti beneficia de acest conc3diu precum si de conc3diul maternal, cele 126 de zile...
Puteti citi si OUG 96/2003 privind protecția maternitati la locul de munca, poate va v.a fi de folos.
Sarcina usoara si reveniti cu întrebări, intr.un nou utopic, daca va fi cazul...


Mimi11 a scris:

Buna seara! La ultimul loc de munca am lucrat 3 ani si 9 luni. La actualul loc de munca am pe 3 luni contactul, dupa cele 3 luni se va prelungi pe inca 3 luni sau 6 .inca nu am anunțat angajatorul de sarcină. Între cele doua locuri de munca am o pauza de 2 zile. La fostul loc de munca am încheiat activitatea pe 31 iar la actualul am inceput pe 3 . Am această pauză pentru ca a fost 1si 2 weekend. Va multumesc


Care este data prezumata a nasterii ?
Sfârșitul luni ianuarie inceputul luni februarie 2020

Alte discuții în legătură

Indemnizatie Andreea120 Andreea120 Buna ziua sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca întrerup acum contractul de munca mai pot primi indemnizație? (vezi toată discuția)
Maternitate mmada28 mmada28 Buna seara. O lămurire va rog. In data de 8.10.2019 am fost nevoită sa îmi dau demisia de la locul de munca. La o săptămâna distanță am aflat ca sunt ... (vezi toată discuția)
Indemnizație sarcina Cristinakst Cristinakst Am 25 de saptamani de sarcina. Iar eu îndeplinesc 1 an la locul de muncă pe 1 aprilie. Pot beneficia de indemnizație? Cum pot? (vezi toată discuția)