Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Repetentie
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Repetentie

Pot avea câștig de cauză în situația în care copilul meu a rămas repetent in baza numărului de absente?
care este cauza pe care vreti sa o castigati?
Să găsesc un argument prin care sa nu mai fie declarat repetent deși conform regulamentului scolar pe baza numărului foarte mare se încadrează în acest articol.

Geanina DRIAN a scris:

care este cauza pe care vreti sa o castigati?

Daca am inteles bine, copilul dvs urmeaza sa repete anul scolar ca urmare a numarului ridicat de absente, iar dvs cautati o portita legala ca acesta sa promoveze? Care este logica unei astfel de portite?
Exista o corelatie intre frecventarea orelor de scoala si rezultatele obtinute. Astfel, materia este predata la scoala, aprofundata prin exercitii (la scoala, cat si acasa), iar nivelul de cunostinte obtinut este evaluat periodic la scoala. Nefrecventand orele, obtinerea nivelului de cunostinte necesar promovarii anului scolar devine extrem de dificila, aproape imposibila.

Să găsesc un argument prin care sa nu mai fie declarat repetent deși conform regulamentului scolar pe baza numărului foarte mare se încadrează în acest articol

Dacă absențele sunt nemotivate părerea mea este că nu există nicio „portiță” de a scăpa de repetarea anului școlar.