Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEDO

Buna ziua, plângerea catre CEDO o pot trimite direct la ei sau trebuie sa treaca de asa zis "filtru de triere " din Romania? ....ma tem ca este si aceasta instituție destul de politizată.
Da, o trimiteti direct la CEDO. Cel mai bine cu ajutorul unui avocat. Si da, dosarele se triaza de catre CEDO. Dosarele incomplete ajung la tocatorul de hartie, astea sunt regulile jocului, n-are nimic de a face cu ce ar dori statul roman.
Așadar, nu trebuie sa ma duc la cei din București ( sunt undeva prin centru vechi,cu sediu).ei au doar rol consultativ, bănuiesc si decizia se ia in Strasbourg daca dosarul este complet sau daca se va merge mai departe,corect?
Trebuie tradus in engleza/franceza in prima
etapă ? Trimis prin curier sau poșta?
Mulțumesc mult pentru lămuriri!
stefymindrut, utilizator
tgeorgescu, utilizator
După ce formularul de cerere va fi completat în întregime, acesta trebuie expediat, împreună cu documentele pertinente, la adresa următoare:
Monsieur le Greffier
Cour européenne des droits de l’homme
Conseil de l’EuropeF-67075 Strasbourg cedex

Este preferabil să trimiteți cererea prin scrisoare recomandată.

Mai multe detalii
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc tuturor!