Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua, sunt nascuta in data de 28.07.1961. Am 37 de ani vechime, conditii normale de munca. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata? Va multumesc mult.
Conditii:
-Varsta 57 ani si 1 luni.
-Stagiu 40 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Multumesc pentru raspuns. Totusi as dori sa stiu daca in conditiile prezentate de mine, varsta si stagiu de cotizare, pot iesi mai devreme la pensie, chiar cu penalizare. Va multumesc.
Da.
La acest moment penalizarea este de 22,5%
Daca doiriti sa iesiti la pensie, veti beneficia de pensie anticipata partiala ....De pensie anticipata nu puteti beneficia, intrucat nu indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru o astfel de pensionare .