Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine poate deschide masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine poate deschide masa succesorala

Buna seara. In urma decesului tatalui meu, a ramas in viata sotia si 2 copii. Am deschis masa succesorala, iar acum m-a anuntat notara noastra ca cineva a mai deschis o masa succesorala la un alt notariat. As dori sa stiu daca se poate si ce este de facut in situatia asta? Si daca tatal meu s-a dat in intretinere la una din surorile lui cum se va desfasura succesiunea? Desi pe extrasul de carte funciara actualizat nu apare niciun contract de intretinere. Va multumesc. O seara buna.
Art.103 alin 1 din Legea 36/1995
"Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum și a secretarului consiliului local al localității în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moștenirii."
Dacă s-a încheiat un contract de întreținere, succesiunea se va dezbate pentru restul bunurilor.
Este normal sa nu apara in extrasul de carte funciară pe numele defunctului.
Intabularea a fost făcută pe numele mătușii respective, în baza contractului de întreținere.