Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartamente obligatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartamente obligatii

Buna ziua as dori s a intreb daca
ca locatarii din bloc sintem obligati sa platim salariul unui Presedinte de bloc?
Buna ziua,
Daca dumnealui a fost ales in cadrul unei Adunari generale a proprietarilor, da
Cititi legea 196/2018, sunt multe informatii ce va pot ajuta.
Președintele este al asociației de proprietari nu de bloc. Dacă acest președinte este legal în funcție, firește că trebuie plătit, sunt multe îndatoririle lui.
Daca presedintele de asociatie a atentionat ca intentioneaza sa exercite atributiile aferente functiei in baza unui contract de mandat si sa fie retribuit.va revine obligatia sa contribuiti lunar la indemnizatia acestuia
Buna ziua multumesc foarte mult pentru raspuns.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca dumnealui a fost ales in cadrul unei Adunari generale a proprietarilor, da
Cititi legea 196/2018, sunt multe informatii ce va pot ajuta.

Buna ziua multumesc foarte mult pentru raspuns.

eugenoctavian1968 a scris:

Președintele este al asociației de proprietari nu de bloc. Dacă acest președinte este legal în funcție, firește că trebuie plătit, sunt multe îndatoririle lui.