Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari fara presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari fara presedinte

Buna ziua!
În urma cu 3 -4 luni președintele asociației de proprietari si-a dat demisia. Funcția a fost preluată de vicepreședinte. Acum suntem anunțați că și președintele pleaca din bloc și nu-și mai poate exercita funcția.
Din experienta stiu ca nimeni din bloc nu dorește aceasta functie ( la adunările de proprietari se prezintă cam 8 persoane din 52)..
Întrebarile mele sunt:
1. Ce se intampla daca nimeni nu dorește aceasta functie?
2. Se poate angaja un președinte din afara asociației la fel ca administratorul?
Multumesc
Conform dispozitii in vigoare presedintele de asociatie de proprietai exercita atributii in baza unui contract de mandat
Conform dispozitii Codul muncii institutia demisiei opereaza numai in cazul existentei de CIM
In speta dv trebuie analizate motivele pentru care nu se doreste preluarea responsabilitatii de reprezentant legal
Nu se poate anagaja presedinte din afara asociatieid e proprietari
Pentru completa si corecta dv informare studiati disp L nr 196/2018
aberatiile din Legea 196/2018 au dus la multiplicarea cazurilor in care locatarii nu mai vor aceste functii onorifice pline de belele.