Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie di functia de presedinte debloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie di functia de presedinte debloc

Buna .
Ma poatesfatui cineva cum pot demisiona din functia de presedinte de bloc, din motive personalenu mai doresc sa raman si vreau sa stiu daca pot demisiona fara adunarea comitetului sau adunarea generala ? Deoarece membri comitetului nu doresc ca eu sa demisionez din functie si nici sa convocam adunarea generala.
Daca sunteti reprezentant legal al asociatieid e proprietari,dv exercitati atributii in baza unui contract de mandata-conform disp L nr 196/2018
Institutia demisiei ,opereaza numai in cazul contractelor individuale de munca -conform disp Codul muncii
Dv daca din varii motive nu mai doriti sa exercitati responsabilitatea de presedinte de asociatie,aveti dreptul legal-conform disp L nr 196/2018 sa numiti provizoriu un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care sa preia atributiile pentru o perioada de maximum 6 luni-dupa care trebuie convocata adunare generala pentru alegere presedinte de asociatie de propretari
Daca nu puteti numi vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv,convocati adunare generala cu ordinea de zi alegere presedinte de asociatie
O observatie:
Institutia demisiei functioneaza in orice situatie si chiar nu vreau sa ma balacaresc in explicatii...

Asadar, actualul presedinte al asociatiei de proprietari (nu exsista functia de presedinte de bloc), intocmeste un document care poate sa se numeasca si demisie, prin care notifica Asociatia de proprietari ca din motive personale doreste sa inceteze functia de presedinte, incepand cu data de....
Documentul il inregistreaza la asociatie. Ei, de acum inainte, membrii com. ex. trebuie sa respecte prevederile L 196 / 2018 in astfel de situatii, asa cum arata @ ynocentta.

Succes!
Cum ati rezolvat?

alin34 a scris:

Buna .
Ma poatesfatui cineva cum pot demisiona din functia de presedinte de bloc, din motive personalenu mai doresc sa raman si vreau sa stiu daca pot demisiona fara adunarea comitetului sau adunarea generala ? Deoarece membri comitetului nu doresc ca eu sa demisionez din functie si nici sa convocam adunarea generala.

Cred ca exista o deformatie profesionala in ce-i priveste pe cei priceputi in ale justitiei si care vor sa ne consilieze. Personal incep sa o asociez in sinea mea mai de graba cu o politica de "marketing", deoarece exclud automat din discutie faptul de a nu exista persoane in asociatie care sa doreasca a prelua functia de presedinte sau memebru in comitet nici dupa 20 de ani, chiar daca unii mai si vin regulat la sedinte, din diferite motive, unele clar personale si meschine, specifice unui Gica Contra ce nu doreste sa piarda controlul prin luarea unor decizii care sa-i coste bani, dar care inclusiv ele refuza cu obstinatie sa preia aceste functii pentru a fericii asociatia . Pentruu domnii si doamnele avocate ce consiliaza acest grup se pare ca aceasta situatie nici nu exista deoarece nu este prevazuta de "intelepciunea" legii si a leguitorului.
Pe scurt, ne starduim de 20 ani sa gasim persoane dornice de a prelua aceste functii si nimeni nu se ofera.
Poate acum am fost mai clar, si intreb inca o data, conform Legii Locuintei si a celor conexe, ce este de facut intr-o asemenea situatie ? Solutia sugerata de mine, aceea de a demisiona din functias de membru al asociatiei nu prea a afost confirmata direct cu da sau nu. O fi vre-un mod specific avocatesc de a lamuri lucrurile in algoritmi clari, pe variante posibile si solutii aferente fiecareia din ele, gen
1. nu doreste nimeni sa preia locul unui membru in comitet si
2 nu doreste nimeni sa preia locul presedintelui ?
Nu are rost deci sa discutam despre faptul ca:
1. poti fi ales pe o perioada de maximun 4 ani
2. poti numi pe sase luni un vicepresedinte, pt ca si presedintele si membrii din comitet s-au saturat de a mai face parte din acesta, "pana ce moartea ii va inlocui".
Se poate da un raspuns clar si direct la intrebarea: " ce poate face LEGAL, un memebru in comitete sau un presedinte pentru a demisiona" indiferent daca termenul de 4 ani a trecut sau nu si cu atat mai mult daca acest termen este depasit dar nimeni din asociatie nu vrea sa-i inlocuiasca ?
Multumesc anticipat !
marius.dumitrescu, utilizator
Pentruu domnii si doamnele avocate ce consiliaza acest grup se pare ca aceasta situatie nici nu exista deoarece nu este prevazuta de "intelepciunea" legii si a leguitorului.
Pe scurt, ne starduim de 20 ani sa gasim persoane dornice de a prelua aceste functii si nimeni nu se ofera.
Poate acum am fost mai clar, si intreb inca o data, conform Legii Locuintei si a celor conexe, ce este de facut intr-o asemenea situatie ? Solutia sugerata de mine, aceea de a demisiona din functias de membru al asociatiei nu prea a afost confirmata direct cu da sau nu. O fi vre-un mod specific avocatesc de a lamuri lucrurile in algoritmi clari, pe variante posibile si solutii aferente fiecareia din ele, gen
1. nu doreste nimeni sa preia locul unui membru in comitet si
2 nu doreste nimeni sa preia locul presedintelui ?
Nu are rost deci sa discutam despre faptul ca:
1. poti fi ales pe o perioada de maximun 4 ani
2. poti numi pe sase luni un vicepresedinte, pt ca si presedintele si membrii din comitet s-au saturat de a mai face parte din acesta, "pana ce moartea ii va inlocui".
Se poate da un raspuns clar si direct la intrebarea: " ce poate face LEGAL, un memebru in comitete sau un presedinte pentru a demisiona" :
1. daca termenul de 4 ani nu a trecut (aici sa zicem ca ar fi sedinta fara succes, vicepresedintele refuza, etc...) si
2. daca acest termen este depasit dar nimeni din asociatie nu vrea sa-i inlocuiasca ?
Multumesc anticipat !

marius.dumitrescu, utilizator