Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe teren agricol, dobanzi si penalitati.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe teren agricol, dobanzi si penalitati.

In anul 2014 am dat in arenda 2 ha de teren arabil catre o asociatie, care a promis ca incepand cu 2015, pe langa arenda cuvenita, v-a achita si impozitul pe teren.
In iunie 2019, primesc o notificare de la primaria localitatii in care se afla terenul arabil, in care mi se pune in vedere ca sa platesc, pe langa impozitul anual de 108 lei, restante de 727 de lei si accesorii de 432 lei.
Luand legatura cu cei din asociatie, acestia mi-au spus ca au platit impozitul pe teren doar din 2017, adica corespunzator anilor 2017 si 2018, urmand sa-l plateasca si pe anul 2019.

1) Este corect cum au procedat cei de la primarie, adica sa ma anunte abia in iunie 2019 ca nu s-a platit impozitul pe anii anteriori si sa calculeze accesorii de intarziere?
2) Cum se calculeaza accesoriile de intarziere incepand din 2015 ?
rrocambole, utilizator