Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Munca din Nigeria, dinainte de 1989, ignorata de casa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Munca din Nigeria, dinainte de 1989, ignorata de casa de pensii

Tatal meu a lucrat in Nigeria inainte de 1989, delegat de statul roman in parteneriat cu Forexim. Casa de pensii a refuzat sa recunoasca aceasta perioada la calcularea pensiei in urma cu 8 ani. Se poate combate aceasta decizie si respectiv se poate obtine in retroactiv diferenta?
Puteti depune o cerere de recalculare pensie la care sa anexati documentul care atesta perioada lucrata in Nigeria si baza legala prin care tatal dvs. a fost delegat/ parteneriat Forexim.
Retroactiv nu se pot obtine sume, numai incepand cu luna urmatoarte depunerii cererii.
A facut asta si problema e ca nu vor sa recunoasca nici asa. Au zis ca "Nigeria nu a fost in Uniunea Europeana".
Trebuie verificate conditiile din contractul incheiat cu Forexim care a asigurat delegarea.
Pentru a se recunoaste anii lucrati ar trebui sa existe conventii bilaterale incheiate intre statul roman si Nigeria dupa modelul incheiat cu UE. Nu stiu daca cu Nigeria exista o conventie bilaterala incheiata.
Romania nu are nu are încheiat acord/convenţie de securitate sociala cu Nigeria.

Care este motivul neluarii in consideratie ?

Tatal dvs a fost detasat/delegat in acea perioada sau a avut c.i.m. incheiat in Nigeria ?

Are o scrisoare de la directia relatii externe in care se mentioneaza ca munca in strainatate a fost reglementata de decretele nr. 233/1974 si nr. 288/1980 care mentioneaza ca unitatile trimitatoare aveau obligativitatea platii in lei a contributiilor de asigurari sociale de stat in cuantum de 15%, si intre 2% si 4% a unei pensii suplimentare calculata in conditiile legii.

Conform acestor decrete acea perioada cat a lucrat in Nigeria ar fi eligibila pentru calcul pensiei atat timp cat reuseste sa dovedeasca dovada detasarii la unitatea trimitatoare. Are o adeverinta de la ICE.VITROCIM-FOREXIM din 1985 care adevereste ca tovarasul a fost angajat la societatea romano-nigeriana, si ca delegatul a depus sumele conform decretelor nr 233/1974 si 159/1984 pana in 30.09.1985 (data in care si-a incheiat efectiv contractul cu societatea din Nigeria.

Mai este o adeverinta din 2009 de la actuala FOREXIM care mentioneaza inca odata ca tatal meu si-a platit contributiile CAS la statul roman.

Problema survine cand cei de la directia de relatii externe spun ca din adeverintele de la FOREXIM reiese ca tatal meu ar fi fost angajat la unitatea din Nigeria si nu delegat, desi in adeverinta indica clar cuvantul "delegatul". O alta problema pe care au semnalat-o cei de la relatii externe este o neconcordanta dintre data de inregistrare din carnetul de munca si cea de incheiere din adeverinta de la FOREXIM, in sensul ca cea din cartea de munca indica ca si-ar fi reinceput activitatea la unitatea din Romania in august 1985, iar in adeverinta scrie ca si-ar fi platit contributiile pana in septembrie 1985.

O alta problema pe care au semnalat-o cei de la relatii externe este ca adeverinta din 2009 nu ar fi mentionat sursele datelor, potrivit decretului nr. 92/1976.

Astfel pe baza acestor documente cei de la relatii externe nu au putut ajunge la o concluzie.
andreihondrari, utilizator