Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand are loc recalcularea punctajului pentru stagiul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand are loc recalcularea punctajului pentru stagiul de cotizare de 25 ani?

O problema ipotetica dar care poate fi reala. Exista un pensionar care azi un total de 64 puncte realizate, 32 ani este stagiul de cotizare pentru iesirea la pensie, deci punctajul actual este 64/32= 2, valoare punct pensie 1100 lei, total drepturi 2200 lei. Calculul pensiei ramane valabil intre 1 sept. 2019 - 1 sept. 2021 cu valorile punctului de pensie de 1265, 1775 respectiv 1875?. Am inteles ca dupa prevederile noii legi a pensiilor datele sunt schimbate dupa 1 sept. 2021; Se recalculeaza nr. total de puncte 64x32/25=81,92, valoarea punctului de referinta 75 lei, total drepturi 81,92x75=6144!!! Cine contrazice sau confirma ce am inteles din lege?
Daca noua lege va ajunge(eu nu cred in asa ceva) sa fie pusa in aplicare, calculul este:
64x75=4800 lei(septebrie 2021).
Va multumesc. Stiu ca sunteti documentat. Eu am inteles de la TV Realitatea unde pentru anul 2021, Anton Hadar tot inmultea suma rezultata prin majorarea punctului de pensie la 1875 lei, cu raportul dintre stagiul de cotizare in luna iesirii la pensie (stagiu cuprins intre 25-35 ani) si stagiul unic de cotizare de 25 ani, asa cum am calculat eu. Cu smecheria asta cei cu stagiul de cotizare, mai mare de 25 si mai mic de 35 ani luat in calcul la stabilirea punctajului mediu, sunt dezavantajati fata de cei cu stagiu de cotizare de 25 ani.
Sunt dezavantajati cei cu stagiul complet mai mic de 15(15,17,20).
Nu sunt dezavantajati cei cu stagiul complet de 25 ani.
Sunt avantajati cei cu stagiul mai mare de 25 ani.
Ma devoalez; eu sunt cu stagiu complet de cotizare de 34 ani si am 68 puncte si un punctaj mediu de 2. Am un coleg care are tot in jur de 68 puncte dar a iesit la pensie cu un stagiu de cotizare de 30,2 ani si un punctaj mediu de 2,25. El castiga acum si va castiga pana in 2021 mai mult decat mine cu 25% din valoarea unui punct de pensie, adica 275, 320, 440 lei . In 2021 vom lua cam la fel. O sa planga colegul ca l-am egalat, iar eu plang acum ca 3 ani....