Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu ANRP ( IMOBIL EXPROPRIAT )
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu ANRP ( IMOBIL EXPROPRIAT )

Stramosii mei au fost expropriati de comunisti si li s-au dat ceva despagubiri derizorii, 1 leu/ mp, dar nu am niciun act care sa ateste aceste despagubiri. Conform art 21 alin 7 ANRP imi cere sa fac dovada ca au fost despagubiti , ca sa imi dea diferenta, dar le-am transmis ca nu am acte care sa arate ca au fost despagubiti. Ce pot face in aceasta situatie? Comunistii nu dadeau chitante , cu care sa pot dovedi ca stramosii mei au fost despagubiti.
Hamarsold1944, utilizator
Buna ziua,

Se fac demersuri la institutii pentru a se verifica ce despagubiri au fost acordate, la arhivele nationale, locale, la primarie/ sau pentru a se obtine negatie.

Ati primit o adresa de la ANRP de completare a dosarului?

Stiu ca se poate da si o declaratie pe proprie raspundere in masura in care aceste documente nu exista, prin care sa declarati faptul ca nu cunoasteti valoarea despagubirilor acordate sau daca au fost acordate.

Sunteti siguri ca s-au platit despagubiri, fara a avea un act care sa ateste acest aspect ...?
Da, tatal meu si unchiul meu care au decedat mi-au spus ca au primit niste despagubiri derizorii de 1 leu / mp de teren. Pe constructii nu stiu cat s-a dat. Dar nu am niciun act care sa dovedeasca ca au fost despagubiti.
Oricum si asa despagunrile sunt derizorii conform grilei notariale din orasul meu. Si casele s-au aflat in zona A a orasului meu. Conform grilei mp este de 970 lei/mp la casa , 740 lei mp la teren, 60 lei/mp la anexe si patule. ( Iar pentru imobilele mai vechi de 20 de ani ar fi 776 lei la casa si 48 lei / mp la anexe. Numai ca suprafetele trecute in decret sunt cu mult mai mici decat in realitate. Stramosul meu a fost un om foarte bogat , a avut o casa de 800 mp iar in decret scrie 561,80, terenul casei de 400 mp , nu mai apare in decret. A mai avut o casa de 776 mp, iar in decret scrie 416,53 mp. A avut un teren de 10000 mp, in mijlocul orasului, cred ca nimeni nu a avut atata teren intr-un oras, iar in decret scrie pe o pagina corect 10000 mp teren, si pe alta pagina 1527,73. Judecatorii au stabilit despagubiri doar pentru 1527,73 , astfel ca eu pierd 8427,27 mp. Familia mea a avut peste 1800 ha de teren arabil cumparate de a bunicul etnomuzicologului Constantin Brailoiu si de la nepoata lui Lucia Negri, descendenta a familiei Racovita , am primit doar 54,15 ha si trebuia sa primesc 75 ha . ANRP mi-a stabilit despagubiri de 429628,33 euro la cursul din 1 iulie 2019, dar sunt total nemultumit pentru ca imobilele luate de la familia mea nu pot fi cumparate nici cu 12 milioane de euro. ( Ca sa nu mai zic ca au fost furate de comunisti tablouri de la mosierii din familia mea ) . La alta casa comunistii au luat 1050 mp de teren , si de fapt au luat 1050 mp. La tara bunicul meu a avut un conac de 540 mp , si comunisti au scris 144 mp. A vut 4 camere de 80 mp si comunistii au scris 6 mp.. A avut 10 magazii , de cate 200 de mp fiecare. Comunistii au scris 20 mp, au scris suprafete ireale. Cred ca familia mea a fost una din cele mai bpgate familii din Romania, avand 1800 ha doar la o o singura mosie, au avut peste 10 case nationalizate, vreo 15 mosii, iar despagubrile pe care le primesc de circa 430000 euro sunt derizorii. Bunurile furate de la familia mea de comunisti se ridica la o valoare de 30-40 milioane de euro. Nicidecum la 430000 euro. Grila notariala din 2013 prevede in jduetul meu o suma de 2570 lei la ha de teren arabil, dar sunt comune in judetul meu unde ha de teren arabil se vinde cu 20000 lei. ( sau chiar depaseste acest pret). Deci despaguburile pentru judetul meu sunt derizorii, valoarea reala a caselor putand fi de 7-8 ori mai mare ca in grila. Ca sa nu mai spun ca la tara am fost nevoit sa vand un ditamai conacul de 406 mp , o moara de 635 mp , o magazie de 203 mp, si un teren de 21502 cu doar 40000 lei, deoarece acolo nu mai cumpara nimeni nimic. In grila notariala valoarea era cam de 2 -3 miliarde lei . Un conac a al meu nu se poate face cu 406000 euro, dar am fost nevoit sa-l vand cu doar 40000 lei, o suma derizorie, cred ca daca ar trai stramosii mei mi-ar da cu ceva in cap ca l-am vandut cu pretul acesta derizoriu, dar din pacate nu le mai cumpara nimeni. Ce sa fac daca boierii din familia mea si-au facut conace de 406 mp cu ziduri groase de 80 mp la tara, daca nu le cumpara nimeni, aproape ca le-am dat pe gratis. In orasul meu sunt case care daca ar fi sa le construieste nu le construiesti nici cu 840000 euro, si propietarii le vand cu 168000 de euro de 5 ori mai putin, si nici asa nu se vand. In orasul meu sunt case de 420 mp care se vand cu 168000 euro, si daca ar fi sa le construiesti nu le construiesti nici cu 840000 euro, dar oamenii sunt nevoiti sa le vanda la hal nepret.