Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... avocat membru de familie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

avocat membru de familie

Este legal ca un cumnat sa fie avocat pentru reclamant sau parat intr-un proces comercial? sau sa intocmeasca notificari ?
Cumnatul își reprzintă afinul sau partea adversă?
Afinul clar îl poate reprezenta, ba chiar este indicat, va fi mai beligerant avocatul să-și apere membrul familiei!
avocatul este cumnat cu administratorul unei societatI ( SRL) si il reprezinta pe acesta intr-un proces comercial
Este perfect legal,dvs daca sunteti cizmar nu reparati pantofii rudelor sau daca ati fi stomatolog ar fi imoral sa puneti plombe unui cumnat?Nu exista nici o interdicție legală.
Da, v-am răspuns, este legal și chiar recomandabil!
am intrebat, nu am spus ca este imoral