avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... avocat membru de familie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

avocat membru de familie

Este legal ca un cumnat sa fie avocat pentru reclamant sau parat intr-un proces comercial? sau sa intocmeasca notificari ?
Cel mai recent răspuns: saadeddine , utilizator 21:31, 8 Iulie 2019
Cumnatul își reprzintă afinul sau partea adversă?
Afinul clar îl poate reprezenta, ba chiar este indicat, va fi mai beligerant avocatul să-și apere membrul familiei!
avocatul este cumnat cu administratorul unei societatI ( SRL) si il reprezinta pe acesta intr-un proces comercial
Este perfect legal,dvs daca sunteti cizmar nu reparati pantofii rudelor sau daca ati fi stomatolog ar fi imoral sa puneti plombe unui cumnat?Nu exista nici o interdicție legală.
Da, v-am răspuns, este legal și chiar recomandabil!
am intrebat, nu am spus ca este imoral

Alte discuții în legătură

Cum se poate schimba judecatorul? hopeless1 hopeless1 buna ziua! as avea si eu o dilema: cum se poate schimba judecatorul la care se afla dosarul meu? sub ce pretex si cum? eu am impresia -nu ca lumea ... (vezi toată discuția)
Martor in proces calina2001 calina2001 Eu sunt nepoata unchiului Vasile ( fratele lui tata de sange ) , care a decedat. Sotia lui Ana, matusa prin alianta, are un proces cu o vecina din bloc. As ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. care este procedura de recuzare a martorului părții ... ADIGEO ADIGEO Bună ziua. Care este procedura de recuzare a martorului părții adverse Intr un proces de divort? (vezi toată discuția)