Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să schimb yala de la intrare. O pot face dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să schimb yala de la intrare. O pot face dacă fostul soț stă de 2 ani în altă parte?

Vreau sa schimb yala de la intrare.o pot face daca fostul sot sta de 2 ani in alta parte?am nevoie sa depun o cerere undeva sau pur si simplu o pot schimba?daca fostul sot imi cere sa ii dau o cheie si refuz ce se poate intimpla?va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Al cui este apartamentul? Ați făcut Partajul?
Dacă este bun comun, nu puteți face nimic. Dacă este și el proprietar - va trebui sa aibă o cheie a imobilului
puteti sa schimbati ca nu vi se intampla nimic.
Sinteti sigur?ca dumneavoastra spuneti ca pot iar dna avocat a spus ca nu pot
Puteti pt ca sotul nu mai locuieste acolo, s- a mutat, e locuinta dvs., nu poate intra peste dvs cand vrea, aveti dreptul la intimitate si siguranta. Daca omul se ducea la serviciu si cand venea s etrezea cu yala schimbata e altceva.
Sotul poate cere partajul.
Schimbati yala.. gen v-ati pierdut cheile si asta e.. daca nu sta acolo nici nu are de ce sa va ceara cheie si daca va cere si nu ii dati, nu are cine ce sa va faca.
Teoretic raspunsul dnei av este cel corect,practic nu riscati nimic daca schimbați yala.