Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Picturi vanzare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Picturi vanzare

Dacă vând o pictură făcută de mine în ce condiții trebuie să merg la notar pentru a încheia un contract de vânzare? Care sunt avantajele unui contract încheiat la notar față de unul întocmit de părți fără ajutorul unui terț? Dreptul de suită este condiționat de înregistrarea la notar a contractului de vânzare?
dreptul de suita este conditionat de inscrierea dvs intr-un organism de gestiune colectiva (L8/96 actualizata). legea nu face precizari privitoare la modul de vanzare al obiectelor purtatoare de drepturi de autor
adriandimitriu, utilizator

.
AlexiaC a scris:

Dacă vând o pictură făcută de mine în ce condiții trebuie să merg la notar pentru a încheia un contract de vânzare? Care sunt avantajele unui contract încheiat la notar față de unul întocmit de părți fără ajutorul unui terț? Dreptul de suită este condiționat de înregistrarea la notar a contractului de vânzare?