avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Picturi vanzare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Picturi vanzare

Dacă vând o pictură făcută de mine în ce condiții trebuie să merg la notar pentru a încheia un contract de vânzare? Care sunt avantajele unui contract încheiat la notar față de unul întocmit de părți fără ajutorul unui terț? Dreptul de suită este condiționat de înregistrarea la notar a contractului de vânzare?
Cel mai recent răspuns: AlexiaC , utilizator 18:30, 7 Iulie 2019
dreptul de suita este conditionat de inscrierea dvs intr-un organism de gestiune colectiva (L8/96 actualizata). legea nu face precizari privitoare la modul de vanzare al obiectelor purtatoare de drepturi de autor
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iulie 2019
adriandimitriu, utilizator

.
AlexiaC a scris:

Dacă vând o pictură făcută de mine în ce condiții trebuie să merg la notar pentru a încheia un contract de vânzare? Care sunt avantajele unui contract încheiat la notar față de unul întocmit de părți fără ajutorul unui terț? Dreptul de suită este condiționat de înregistrarea la notar a contractului de vânzare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare = inscriere cartea funciara? kamellya kamellya Vreau sa vand un teren si doresc sa stiu daca inscrierea in cartea funciara este acelasi lucru cu intabularea.Cumparatorul vrea sa-mi achite terenul si toate ... (vezi toată discuția)
Avantaje si dezavantaje intre 2 contracte de vanzare, 1 autentificat si altul nu ? oanaportar oanaportar - 2 Contracte de vanzare bunuri - 1 Contract de vanzare-cumparare - a fost autentificat - alt Contract nu. - ce avantaje si dezavantaje exista intre cele ... (vezi toată discuția)
Detalii privind infiintarea unui magazin in regim consignatie Cristian351 Cristian351 Va solicit ajutorul pentru a primi detalii cu privire la infiintarea unui magazin cu functionare in regim de consignatie.Am citit in forum cateva posturi pe ... (vezi toată discuția)