Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Pensionar din 1.05.2005 la varsta de 50 de ani cu reducerea varstei de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 14 ani si 0 luni.Stagiul complet de cotizare(conf.Lg.192000) 30 ani 7 luni.Total stagiu de cotizare 46 ani 2 luni 4 zile din care:in gr.1(Lg.3 1977) 24 ani 0 luni 9 zile ,in gr.2(Lg.31977)1 an 0 luni 0 zile, conditii normale 7 ani 5 luni 29 zile ,stagiu aferent gr.1 si 2- 12 ani si 3 luni ,stagiu suplimentar 3 ani 8 luni Nr. puncte realizate29.86726 iar punctajul mediu anual 0.97659.Mentionez ca am lucrat la fostul CFS.Savinesti Neamt ca primitor-distribuitor la sectia Anorganica si C.F.U.-transport. CFR in aceeasi functie Aceste date sunt din ultima decizie de pensionare din 30.04 2009.Conform cuponului de pensie am 1.31751 puncte.Intrebarea mea este daca eu beneficiez de recalculare pentru grupele de munca.Multumesc.
ciontugeta, utilizator
Nu.