Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu șoferiță care a intrat pe contrasens: ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu șoferiță care a intrat pe contrasens: am convenit că o rezolvăm amiabil, dar după două ore s-a întors la locul accidentului și a sunat la 112, iar eu, deși am proba video, am rămas fără permis. Ce pot face?

Buna ziua! Am fost implicat intr.un accident rutier, o soferita care scria mesaje pe tel a intrat pe contrasens. Am filmarea cu camera video de la bordul masinii. Am petrecut o ora la locul accidentului si am convenit sa o rezolvam amiabil a 2 zi. La o ora dupa accident am facut schimb de nre si i.am dat un bip. Am plecat la serviciu si dupa 2 ore fata s.a intors la locul accidentului, a sunat la 112 si s.a declarat victima. Iar eu am fost acuzat de parasirea locului accidentului. De 3 saptamani, fac cereri de audiente la prim procuror pe langa judecatorie si la procurorul pe langa curtea de apel pt obtinerea unei dovezi de circulatie, dar nu ma primesc in audienta. Procurorul de caz mi.a respins cererea de eliberare a unei dovezi.
Ce alte solutii mai am si cum imi pot recupera mai repede dreptul de a conduce.? Drepturile imi sunt incalcate grav mai ales ca procurorul de caz nici macar nu a citit procesul verbal al agentilor care in urma expertizei i.au suspendat permisul victimei, dar "procurorul de caz"a scris in ordonanta ca eu am provocat accidentul. Nu mai zic ca nu a vizualizat probele video unde se vede clar cum victima intra ca un kamikaze in mine.
Va multumesc cu respect.
Manuela Rășină, administrator
Conducătoarea celuilalt autoturism a plecat și ea de la locul accidentului și s-a întors după 2 ore. Prin urmare, respectiva persoană nu a suferit nicio vătămare,. cu alte cuvinte a mințit.
Dacă în urma accidentului s-au produs numai daune materiale părăsirea locului accidentului nu constituie o infracțiune. Prin urmare, dosarul penal deschis nu are obiect. Nu există parte vătămată și nici infracțiunea de părăsire ilegala a locului accidentului.

Art. 338. - (1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviintarea politiei sau a
procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul
vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către
examinatorul autoritătii competente, aflat în timpul desfăsurării probelor practice ale
examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de
circulatie, se pedepseste cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsă se sanctionează si fapta oricărei persoane de a modifica
starea locului sau de a sterge urmele accidentului de circulatie din care a rezultat
uciderea sau vătămarea integritătii corporale ori a sănătătii uneia sau mai multor
persoane, fără acordul echipei de cercetare la fata locului.
(3) Nu constituie infractiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;

Intră în categoria vătămrilor corporale dacă numărul de zile de îngrijire medicale acordate de medicul legist depășeste 90 de zile
ing. Ioan Ciobanu
In cazul acestei infractiuni dovada eliberata este fara drept de circulatie si nu exista posibilitatea prelungirii dreptului de circulatie.
Cat dureaza procesul penal veti avea dreptul de circulatie suspendat.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
Acum stiti dvs si toata lumea ca dupa un accident indiferent ca l-ati provocat sau nu, ca sunt daune materiale sau nu, trebuie sunat la 112(pt ca ati blocat drumul) sau mers la politie. Daca nu faceti amiabila pe loc si nu doreste sa mearga, mergeti dvs si declarati ce s-a intamplat, Ramane ca dovada si aveti sanse mari sa obtineti NUP.. Si in plus revine in sarcina politiei sa o gaseasca si sa va dea asigurarea. Si de fiecare data ca la orice accident poze. Aveti filmarea dar este buna doar pentru asigurator. politia nu o ia in calcul deoarece camera nu este omologata.

Dan marin m

.......am convenit sa o rezolvam amiabil a 2 zi.......

Amiabila se rezolva pe loc, nu a doua zi.
dodoambra, utilizator
Nu știi, Vali. În cazul accidentelor din care nu rezultă victime, termenul de prezentare la poliție este de 24 de ore sau încheierea înțelegerii amiabile.

mvali a scris:

Acum stiti dvs si toata lumea ca dupa un accident indiferent ca l-ati provocat sau nu, ca sunt daune materiale sau nu, trebuie sunat la 112(pt ca ati blocat drumul) sau mers la politie. Daca nu faceti amiabila pe loc si nu doreste sa mearga, mergeti dvs si declarati ce s-a intamplat, Ramane ca dovada si aveti sanse mari sa obtineti NUP.. Si in plus revine in sarcina politiei sa o gaseasca si sa va dea asigurarea. Si de fiecare data ca la orice accident poze. Aveti filmarea dar este buna doar pentru asigurator. politia nu o ia in calcul deoarece camera nu este omologata.