Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-a fost reținut permisul 90 de zile și, pentru că ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-a fost reținut permisul 90 de zile și, pentru că am fost sancționat pentru trei abateri, mi s-a respins cererea de reducere a suspendării. E legală respingerea?

Bună ziua! În urma cu 1 luna mi-a fost reținut permisul pe o perioada de 90 zile de către radarul neinscriptionat pentru următoarele abateri. Neoprire la semnalele polițistului, depășire pe linie dubla continua și trecere pe culoarea roșie a semaforului. 30 zile pentru fiecare, cumulate 90. Precizez ca mașină politiei nu avea semnale luminoase sau acustice când ei afirma ca ma urmăreau. Am dat examen 13/15 am depus cerere de reducere. Mi-au respins cererea pe motiv ca am 3 abateri, fiecare a câte 30 zile, și nu se poate face reducerea. Legal pot face ceva? Răspunsul se încadrează din punct de vedere legal? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Politia nu are dreptate. Aveti dreptul sa vi se reduca suspendarea conform:
Art. 221 din HG1391/2006
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioadă de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se află sub influența alcoolului;
d) sancțiunea contravențională complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.
[ link extern ]
Verificati sa nu va incadrati la vreo alta restrictie din acest articol, dar motivul invocat de politie nu e legal.
Spuneți-le polițiștilor ca majorare conform legii nu înseamnă cumularea a 3 sancțiuni.
Daca nu va "asculta" nu prea aveți ce face decât să-i dați în judecată pentru abuz în serviciu. Angajati-va un avocat.
latka, utilizator
Deci e vorba clar de un abuz în serviciu. Ma încadrez la toate punctele pentru reducere, iar motivul respingerii doar asta mi s-a dat. Ma gândeam ca exista o lege ceva în privința asta. A zis ca dacă era o abatere la 90 zile puteau reduce, dar asa nu se poate
Spuneți-i polițistului sa mai citească legile, ceea ce susține el era valabil doar dacă pentru fiecare contravenție se făcea proces verbal separat. Aceasta este o sancțiune cumulata, așa cum se definește în art. 10 din OG2 /2001. Nu există prevedere legala în codul rutier care sa interzică aplicarea reducerii în cazul unei sancțiuni cumulate, mai ales ca PV este unic.
Atunci mâine am sa depun o cerere pentru audienta la comandant, iar dacă nici asa nu se rezolva nimic o sa va ascult sfatul. Mulțumesc mult pentru informații!
Vorbiti de abuz in serviciu al politiei...dar de abuzul dvs de a incala regulile de circulatie punand viata in pericol a dvs si a celorlalti participanti la trafic nu zice nimeni nimic.Intai revizuiti-va conduita in trafic si nu mai dati vina pe politie..aveti 3 incalcari ale codului rutier in care putea-ti sa provocati accidente cu urmari grave !!