Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Bună ziua! Am o întrebare dacă în luna August îmi dau demisia cu preaviz și nu am efectuat tot CO zilele ramase se pot plăti. CO fiind de 21 de zile. Multumesc
art.146 alin.3 C.mun. : Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Prin urmare, la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani.

Atentie : Compensarea în bani a concediului neefectuat poate fi refuzată doar dacă angajatorul demonstrează că salariatul a evitat intenționat să-și ia zilele libere la care avea dreptul. (decizia CJUE în cauzele C-619/16 și C-684/16)
Mulțumesc