avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inrebare- ma poate ajuta cineva?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inrebare- ma poate ajuta cineva?

Potrivit prevederilor Legii cambiei si biletului la ordin nr.58/1934, judecatoria este competenta sa judece în prima instanta cererile cambiale, având ca obiect investirea cu formula executorie a cambiei si biletului la ordin precum si opozitia cambiala si actiunile privind anularea titlului cambial (pierdut, sustras, distrus).
SIF Muntenia a cerut, însa, Curtii de Apel, sa judece în contradictoriu cu AVAS opozitia sa cambiala, întrucît legea prevede, cu titlu general, competenta curtilor de apel pentru solutionarea litigiilor privind creantele bancare neperformante, preluate la datoria publica.

Este admisibila o asemenea cerere? De ce?

Ce principiu se aplica?


va multumesc,
Edy
Ultima modificare: Luni, 22 Mai 2006
edy2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 14:22, 1 Mai 2007



Potrivit prevederilor Legii cambiei si biletului la ordin nr.58/1934, judecatoria este competenta sa judece în prima instanta cererile cambiale, având ca obiect investirea cu formula executorie a cambiei si biletului la ordin precum si opozitia cambiala si actiunile privind anularea titlului cambial (pierdut, sustras, distrus).
SIF Muntenia a cerut, însa, Curtii de Apel, sa judece în contradictoriu cu AVAS opozitia sa cambiala, întrucît legea prevede, cu titlu general, competenta curtilor de apel pentru solutionarea litigiilor privind creantele bancare neperformante, preluate la datoria publica.

Este admisibila o asemenea cerere? De ce?

Ce principiu se aplica?


va multumesc,
Edy
Conform alin 2 al art.62 din lg.nr.58/1934 asa cum a fost modificat prin OG nr.11/1993 , opozitia se introduce la judecatoria care a investit cambia/biletul la ordin cu formula executorie.Potrivit dispozitiilor legale invocate, este evident ca nu Curtea de Apel este competenta sa solutioneze opozitia.Daca judecatoria si-a declinat competenta, desi lg. nr.38/1934 este o lg.speciala, s-ar putea sa existe un conflict de competenta.
trebuie sa vedem daca avem in speta un BO sau Cambie, pentru ca pana acum nu am dedus speta:O

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta curtii de apel in actiuni cambiale mirelap19 mirelap19 Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema mai mult teoretica: SIF Muntenia a cerut curtii de apel sa judece in contradictoriu cu AVAS opozitia sa ... (vezi toată discuția)
Bilete la ordin refuzate ContSters6135 ContSters6135 Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva. Am niste bilete la ordin refuzate de banca din cauza lipsei de disponibil. Ce fac, ii dau in judecata sau ma ... (vezi toată discuția)
Somatie cambiala ContSters76996 ContSters76996 Buna. As dori sa stiu daca dupa investirea BO ,blocarea conturilor datornicului,este nevoie de somatie cambiala si ce inseamna aceasta? Cu multumiri... (vezi toată discuția)