Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inrebare- ma poate ajuta cineva?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inrebare- ma poate ajuta cineva?

Potrivit prevederilor Legii cambiei si biletului la ordin nr.58/1934, judecatoria este competenta sa judece în prima instanta cererile cambiale, având ca obiect investirea cu formula executorie a cambiei si biletului la ordin precum si opozitia cambiala si actiunile privind anularea titlului cambial (pierdut, sustras, distrus).
SIF Muntenia a cerut, însa, Curtii de Apel, sa judece în contradictoriu cu AVAS opozitia sa cambiala, întrucît legea prevede, cu titlu general, competenta curtilor de apel pentru solutionarea litigiilor privind creantele bancare neperformante, preluate la datoria publica.

Este admisibila o asemenea cerere? De ce?

Ce principiu se aplica?

va multumesc,
Edy
edy2, utilizator

Potrivit prevederilor Legii cambiei si biletului la ordin nr.58/1934, judecatoria este competenta sa judece în prima instanta cererile cambiale, având ca obiect investirea cu formula executorie a cambiei si biletului la ordin precum si opozitia cambiala si actiunile privind anularea titlului cambial (pierdut, sustras, distrus).
SIF Muntenia a cerut, însa, Curtii de Apel, sa judece în contradictoriu cu AVAS opozitia sa cambiala, întrucît legea prevede, cu titlu general, competenta curtilor de apel pentru solutionarea litigiilor privind creantele bancare neperformante, preluate la datoria publica.

Este admisibila o asemenea cerere? De ce?

Ce principiu se aplica?

va multumesc,
Edy
Conform alin 2 al art.62 din lg.nr.58/1934 asa cum a fost modificat prin OG nr.11/1993 , opozitia se introduce la judecatoria care a investit cambia/biletul la ordin cu formula executorie.Potrivit dispozitiilor legale invocate, este evident ca nu Curtea de Apel este competenta sa solutioneze opozitia.Daca judecatoria si-a declinat competenta, desi lg. nr.38/1934 este o lg.speciala, s-ar putea sa existe un conflict de competenta.
trebuie sa vedem daca avem in speta un BO sau Cambie, pentru ca pana acum nu am dedus speta:O