Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto

Bună ziua, prin luna mai cred, am avut un accident rutier din vina mea, neacordare de prioritate intr.o intersectie, am avut dosar penal, am luat dovada de la parchet pana in ziua de azi. Cand am fost azi sa ridic urmatoare dovada de la parchet am aflat ca dosarul a fost clasat, si ca ar trebuii sa primesc prin posta o solutionare parca si inca ceva, cu care trebuie sa merg la politie sa.mi de.a permisul inapoi.

Am fost la audienta la parchet si doamna de acolo spunea ca as fii fost gasit nevinovat in dosar.

Intrebarea mea este, daca merg cu acele hartii la politie imi da permisul inapoi sau mi.l suspenda pe 90 de zile pentru neacordare de prioritate?

Victima nu a depus nici o plangere, si am inteles ca pot conduce cu hartia aia care.mi vine prin posta pana imi da permisul inapoi, acum nu mai stiu ce sa cred, am citit o mie de variante, vreau doar sa stiu daca politia mi.l suspenda daca parchetul a clasat dosarul.

Multumesc
In conformitate cu art. 103 alin. (1) lit. c) din O.U.G. nr. 195/2002 "Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și tractoare agricole sau forestiere se dispune: (...) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmărită ca infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice, precum și în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei, dacă pentru regula de circulație încălcată prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce."
Asadar, in ipoteza clasarii dispuse de procuror intervine suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, care se va dispune de către șeful poliției rutiere pe raza căreia a fost săvârșită fapta.
Deci, sa inteleg ca nu imi da permisul inapoi?
Ți sa dat permisul până la urmă sau nu
9392, utilizator
Că nu înțeleg