Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - indemnizatia pentru incapacitate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca = ajutor pentru incapacitate temporara de munca ?

Buna ziua !

Printr-o Adresa oficiala, BEJ /executorul judecatoresc ne-a cerut
sa punem o poprire pe salariul unui coleg.

Colegul este in Concediul medical.

Colegul meu de la Resurse Umane a spus ca
- nu putem face poprirea
si invoca art.729 alin.4 din Noul Cod procedura civila:
Art. 729: Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(4)Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

- articolul face referire la Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă.

Avem cateva nelamuriri.
Va rugam sa ne explicati
- daca in cazul de fata
Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă
si
indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca
- reprezinta aceeasi notiune ?

Concediul pentru incapacitate temporara de munca - este concediul medical
si se plateste o indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca.

Iar potrivit prevederilor Hotărârii nr.880 din 21 august 1965 privind acordarea de ajutoare materiale in cadrul asigurarilor sociale de stat - Consiliul de Ministri al Republicii Socialiste Romane si Consiliul Central al Sindicatelor din Republica Populara Romana, cu modificările și completările ulterioare:
Art. 1
Angajatii au dreptul la ajutoare materiale:
a) pentru incapacitate temporara de munca;

Iar potrivit prevederilor O.U.G. nr.158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:
Art. 2
(1)Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a)concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
(….)

Dar nu stim
- daca in cazul de fata
Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă
si
indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca
- reprezinta aceeasi notiune ?
oanaportar, utilizator