Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce înseamnă - personalul va fi salarizat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce înseamnă - personalul va fi salarizat la același nivel, în cadrul aceleiași autorități sau instituții publice ?

Bună ziua !
A fost publicată:
- DECIZIE nr. 287 din 7 mai 2019 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 1 alin. (1) şi alin. (2), coroborate cu alin. (51) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, în interpretarea dată prin Decizia nr. 23 din 26 septembrie 2016 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie - Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept.

Vă rugăm să ne ajutați să înțegem mai bine:
- se spune că personalul va fi salarizat la același nivel,
în cadrul aceleiași autorități sau instituții publice.

Ce înseamnă mai exact acest lucru ?

- ar trebui să se înțeleagă faptul că
un salariat angajat în muzeul nostru - instituție publică subordonată
Consiliului Județean
va trebui să aibă nivelul maxim similar,
dacă lucrează în aceleași condiții,
cu un salariat angajat la alte muzee din țară ?
și la alte Consilii județene din țară ?
pentru că multe funcții din muzeul nostru
nu se găsesc în ANEXA - muzee,
ci fac parte din familia ocupațională Administrație ....
și atunci,
salarizarea acestui personal
trebuie să fie făcută
la fel ca personalul din Consiliul Județean - instituție ierarhic superioară
și la alte Consilii județene din țară ?

oanaportar, utilizator