Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica - calcul CASS includere pierderi din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica - calcul CASS includere pierderi din transferul titlurilor de valoare

Pentru calculul CASS din Declaratia Unica, as vrea sa inteleg daca in calculul totalului veniturilor pentru calculul CASS se includ si pierderile din transferul titlurilor de valoare.
Personal mi se pare normal sa fie incluse si pierderile atata timp cat castigurile sunt incluse,
Din art. 170 cod fiscal: Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației prevăzută la art. 120 se efectuează prin cumularea câștigul din investiții din anul respectiv.
Câștigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare, altele decât instrumentele financiare derivate și cele reglementate la alin. (2) - (6), reprezintă diferența pozitivă/negativă realizată între valoarea de înstrăinare/prețul de vânzare și valoarea lor fiscală, după caz, pe tipuri de titluri de valori, care include costurile aferente tranzacției și costuri legate de transferul de proprietate aferente împrumutului de valori mobiliare, dovedite cu documente justificative.
Nu sunt incluse si pierderile.