avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica - calcul CASS includere pierderi din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica - calcul CASS includere pierderi din transferul titlurilor de valoare

Pentru calculul CASS din Declaratia Unica, as vrea sa inteleg daca in calculul totalului veniturilor pentru calculul CASS se includ si pierderile din transferul titlurilor de valoare.
Personal mi se pare normal sa fie incluse si pierderile atata timp cat castigurile sunt incluse,
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:09, 31 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din art. 170 cod fiscal: Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației prevăzută la art. 120 se efectuează prin cumularea câștigul din investiții din anul respectiv.
Câștigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare, altele decât instrumentele financiare derivate și cele reglementate la alin. (2) - (6), reprezintă diferența pozitivă/negativă realizată între valoarea de înstrăinare/prețul de vânzare și valoarea lor fiscală, după caz, pe tipuri de titluri de valori, care include costurile aferente tranzacției și costuri legate de transferul de proprietate aferente împrumutului de valori mobiliare, dovedite cu documente justificative.
Nu sunt incluse si pierderile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modul si cota de impozitare forex în străinătate? marioeu marioeu Buna ziua! As dori sa stiu care este modul si cota de impozitare pentru trazactiile forex efectuate la un broker din strainantate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Impozit venit 16% persona fizica-cesiune parti sociale johnnyto1979 johnnyto1979 Buna ziua Trebuie sa primesc in urma unei vanzari (a unei societati) o suma de bani intr-un cont persoana fizica. Firma care trebuie sa imi vireze bani in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe investitii veronica rad veronica rad As dori sa pun in discutie modul de calcul a impozitului pe castigurile realizate din tranzactionarea valorilor mobiliar etranzactionate la Bursa de Valori ... (vezi toată discuția)