Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare

Buna seara,

In Mai 2017, am fost condamnat la 1 an inchisoare cu amanare si termen supraveghere 2 ani.
S-a terminat termenul de supraveghere si vreau sa stiu daca pot dispune de Reabilitare.

Daca da, care sunt procedurile? Ma poate ajuta cineva cu cererea care trebuie intocmita?

Multumesc.
Buna ziua, termenul de reabilitare se calculeaza in functie de limitele de pedeapsa ale infractiunii pentru care ati fost condamnat.
Cererea de reabilitare se depune la instanta, insotita de documentele doveditoare achitarii cheltuielilor de judecata si a daunelor catre partile civile, daca este cazul.
Amanarea aplicarii pedepsei se inscrie in cazierul judiciar conf. art 9. din legea cazierului judiciar si apare in cazier un interval de timp de 2 ani de la data ramanerii definitive a hotararii, urmand ca aceasta sa fie scoasa din evidenta dupa expirarea acestui interval de timp ,daca nu se dispune revocarea sau anularea amanarii aplicarii pedepsei conform art 88 sau 89 din c.pen .,asa cum prevad disp. art.15 din Legea 290/2004 rep.- privind cazierul judiciar.
ART. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
.................................................
h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
...................................................
Lit. h) a alin. (1) al art. 15 a fost modificată de pct. 7 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013

Prin urmare mergeti si solicitati eliberarea unui certificat de cazier.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat