Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... apartenenta politica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

apartenenta politica

daca lucrez în administratia publica locala ca si personal contractual la o primarie, pot sa fiu membru al vreunui partid plitic??
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legii 477/2004 privind Codul de conduita a personalului contractual din autoritatile si institutiile publice , art. 10, puteti fi membru al unui partid politic, dar va este interzis :
"Art. 10. - Activitatea politica
In exercitarea functiei detinute, personalului contractual ii este interzis:
a) sa participe la colectarea de fonduri pentru activitatea partidelor politice;
b) sa furnizeze sprijin logistic candidatilor la functii de demnitate publica;
c) sa colaboreze, atat in cadrul relatiilor de serviciu, cat si in afara acestora, cu persoanele fizice sau juridice care fac donatii ori sponsorizari partidelor politice;
d) sa afiseze in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice insemne ori obiecte inscriptionate cu sigla sau denumirea partidelor politice ori a candidatilor acestora. "

Cu stima !

Este interzis prin lege.
~ Conținut șters la cerere ~
chiar si functionarii publici [pot fi membrii de partid, insa nu au voie sa promoveze opiniile si imaginea partidului in timpul serviciului cat si in afara lui.