avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto cu probleme
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto cu probleme

Buna ziua,

Am facut greseala sa dau spre folosinta un autoturism (dacia 1310) acum cativa ani, catre o ruda. Masina a ramas in acte pe numele meu, dar dupa o perioada a fost data pe bucati si prin urmare nu am nici o hartie prin care sa o pot radia.

Exista totusi o solutie pentru aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: Dany320 , utilizator 00:31, 20 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista mai multe variante de solutionare daca faceti efortul sa comunicati si date relevante
Unde se afla documentele vehiculului ?
Actele si numerele de inmatriculare sunt la mine.
Solicitati la SPR evidenta auto sa va elibereze document care sa comunice statutul vehiculului cu datele de identificareXXX
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu detineti bunul mobil in fapt si in drept urmare deprecierii si dezmembrarii acestuia
In baza celor 2 documente va prezentati la autoritatea fiscala teritoriala ,solicitati radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto de pe rol fiscal dupa achitarea eventualelor impozite amenzi restante

Buna ziua,
In situația asemănătore ma aflu și eu.am dat la distrus un autovehicul acum 3 ani,doar ca nu am chitanța de la remat,am toate actele masinii in original cât și numerele de înmatriculare și impozit la zi,cum pot proceda mai departe pentru a putea sa o radiez de la fisc și poliție?unde este spr?se poate și online?Multumesc.
ynocentta a scris:

Solicitati la SPR evidenta auto sa va elibereze document care sa comunice statutul vehiculului cu datele de identificareXXX
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu detineti bunul mobil in fapt si in drept urmare deprecierii si dezmembrarii acestuia
In baza celor 2 documente va prezentati la autoritatea fiscala teritoriala ,solicitati radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto de pe rol fiscal dupa achitarea eventualelor impozite amenzi restante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Masina neradiata in termen, cam de... 6 ani! cyan cyan am urmatoarea problema cu vechea masina. in 2006 convenisem cu cineva sa-i vand masina. dupa ce am scos-o de la fisc nu ne-am mai inteles la pret si tranzactia ... (vezi toată discuția)