Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare autoturism in leasing in euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare autoturism in leasing in euro

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spune-ti si mie ce inregistrari trebuie sa fac in contabilitate in cazul ahizitionarii unui autoturism in leasing pe 3 ani in euro (factura de avans, comisioane, asigurare, valoare reziduala). Firma nu este platitoare de TVA.
Va multumesc!
george-neagu, moderator
4093 = 404 avans facturat de locator
167 = 4093

2133 = 167 inreg auto la data PV predare primire

8051 debit, dobanzi de platit, extrabilant (cu suma totala de plata din scadentar dobanzi)
8051 credit, pe masura platii dobanzilor

2133 = 404 - valoarea comisionului, daca e platit la inceput va majora valoarea auto

613 = 401 asigurarea lunara

471 = 401 asigurarea aferenta perioadelor urmatoare (de ex asig rca)
613 = 471

% 167 = 404 ratele de leasing (capital+dobanda)

6811 = 2813 amortiz auto

La sfarsitul lunii aveti obligatia sa reevaluati 167 si 8051 la cursul BNR valabil pt ultima zi din luna.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc mult de tot!