Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort minori

Buna seara!
Sotul m-a instiintat ca vrea sa divorteze. Avem impreuna doi copii, unul dintre ei fiind nenascut inca. Pot obtine custodia totala a copiilor daca el este navigator?
Multumesc!
Buna seara,
Se va stabili ca sa se exercite in comun autoritatea parinteasca si domiciliul minorilor la mama.
Ce treaba are profesia tatalui cu posibilitatea de a execita autoritatea parinteasca?
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna seara! Multumesc de raspuns! Intrebam deoarece profesia tatalui implica sa fie plecat din tara destul de mult timp in decursul unui an. Asta insemnand ca in cazul in care apare o urgenta medicala, sau daca vreau sa trimit copii in tabara/excursie sau cine mai stie ce situatie neprevazuta ar putea sa apara, vom fi blocati de asteptarea acceptului si procurii de la tata cat si de inconvenientele legate de modul de comunicare (pe mare nu e semnal mereu). In acest caz, as putea avea putere de decizie totala asupra copiilor? Nu ma intelegeti gresit, tatal ii poate vizita pe cei mici oricand doreste, pe mine ma intereseaza autoritatea parinteasca si domiciliul.
Va multumesc!
Helena_18, utilizator
pt urgente medicale nu e nevoie de vreun acord, iar vacantele in afara tarii le puteti planifica din timp.. sau va poate da un acord general inainte de a pleca in cursa..
Este indicat sa discutați cu un avocat pt a va explica ce anume puteti sa cereți și mai ales ce obțineți în urma divorțului,În principal stabilirea domiciliului minorilor la dvs,custodie comună,,pensie de întreținere bunicică în funcție de veniturile tatălui.Motivele invocate de dvs în nici un caz nu or sa va aduca custodia unică.
Pentru a obține exercitarea autorității doar de dvs, ar trebui ca tatal să fie fie violent față de minor, fie alcoolic, fie să manifeste un dezinteres vădit față de minor, etc!
Însa veți obține stabilirea domiciliului la dvs, pensie de întreținere, iar vacanțele le veți putea planifica din timp iar dacă nu-și dă acordul, îl veți putea suplini în instanță!