Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data deschiderii drepturilor de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data deschiderii drepturilor de pensii

Art. VIII din O.U.G. nr. 59/2017 prevede ca "cererile de pensionare depuse pana la 15.09.2017 se solutioneaza conform normelor legale existente LA DATA DESCHIDERII DREPTURILOR DE PENSII". Apreciati ca data deschiderii drepturilor la pensie este data trecerii in rezerva/ incetarii raporturilor de munca?
Dechiderea dreptului la pensie este data la care indepliniti cumulativ conditiile de varsta si vechime pentru pensionare.