Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ?

Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un venit net de 38000 lei inseamna ca venitul brut este 43181,81818 lei, venitul impozabil este 25909,09091 lei, impozitul este 2590,909091 lei, contributia la sanatate este 2590,909091 lei. Am calculat bine ?
43181,81818 ( venitul brut) - 17272,72727 ( 40 %) = 25909,09091 ( venitul impozabil)
25909,09091 x 10 % = 2590,909091 ( impozitul )
25909,09091 x10 % = 2590,909091 ( contributia la sanatate)
43181,81818 - 2590,909091 x2 = 38000 ( venitul net )

Sunt sigur ca arendasul o sa declare la fisc un venit mai mic de 24960 lei, asta ca sa plateasca un impozit mai mic, si ca sa nu-mi mai plateasca nici contributia la sanatate.
RicaRamurica, utilizator
Arendasul are obligatia sa declare si sa retina la sursa 10% impozit, dar nu si CASS, chiar daca se depaseste plafonul.

Obligatia declararii si platii CASS este a dvs. Aceasta se face prin declaratia unica.
In anexa la contract scrie ca arendasul trebuie sa plateasca si CASS, In anii 2015, 2016,2017 arendasul mi-a platit partial CASS, astfel ca m-am trezut in 2019 cu o declaratie de impunere pentru anul 2015 sau 2016 ( nu mai tin minte exact) ca sa platesc eu diferenta la CASS. In viitor o sa ma trezesc si pe ceilalti ani cu diferente de plata, pe care trebuie sa le platesc tot eu, din cauza ca arendasul a platit partial CASS.
RicaRamurica, utilizator
Daca se depaseste plafonul trebuie sa luati dumneavoatra din proprie initiativa legatura cu arendasul, semnati cu el act aditional la contract prin care il desemnati sa va declarare la finante si sa plateasca in numele dumneavoastra acest cass.
Va redau din codul fiscal at. 174 alin(5) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, din activități independente în baza contractelor de activitate sportivă, din arendă, din asocieri cu persoane juridice contribuabili potrivit titlurilor II și III sau Legii nr. 170/2016, pentru care impozitul se reține la sursă, obținut de la un singur plătitor de venit, iar nivelul net sau brut, după caz, estimat al acestor venituri, pentru anul curent, este cel puțin egal cu 12 salarii minime brute pe țară în vigoare în anul pentru care se datorează contribuția, plătitorul de venit are obligația să calculeze, să rețină și să plătească contribuția de asigurări sociale de sănătate, precum și să depună declarația menționată la art. 147 alin. (1). Declarația se depune până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc veniturile. În contractul încheiat între părți se desemnează plătitorul de venit în vederea calculării, reținerii și plății contribuției prin reținere la sursă, în anul în curs. Nivelul contribuției calculate și reținute la fiecare plată de către plătitorul de venit este cel stabilit de părți, până la concurența contribuției anuale datorate. Plătitorii de venituri din drepturi de proprietate intelectuală sau din activități independente în baza contractelor de activitate sportivă, care au obligația calculării, reținerii, plății și declarării contribuției de asigurări sociale de sănătate, sunt cei prevăzuți la art. 72 alin. (2) și art. 681 alin. (2).

Venitul net din arendă se stabilește la fiecare plată prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.
Apoi pentru a vedea daca trebuie sa platiti cass va raportati cu venitul net din arendă adica ce veti primi in mana si din asta va retine apoi arendasul partea care ar reprezenta cass si pe care o va plati la stat.

Dar trebuie sa aveti clar in vedere ca aceasta prevedere detaliata de mine in aceasta postare se aplica doar din 2018. Pentru anii dinainte, nu arendasului ii revenea sarcina de declarare si plata pentru cass indiferent cat era venitul ci dumneavoastra ca proprietar. Si daca era trecut acolo in contractul de arenda ceva ca el trebuia sa va plateasca cass este total ilegal. El va declara si va platea pentru acei ani doar impozitul pe venitul din arenda.
george-neagu, moderator
Nu stiu, in anexa la contractul scrie ca arendasul sa plateasca CASS, si arendasul nu a platit CASS la venitul net, ci la venitul impozabil. ( asa scrie in codul fiscal ) In 2015-2017 impozitul a fost de 16 % , iar CASS de 5,5 % . Arendasul a platit doar o parte din CASS, si pe mine m-a pus ANAF sa platesc diferenta pe anul 2015. ( DIFERENTA PE CARE AM PLATIT-O, DAT FIIND FAPTUL CA EU SUNT ASIMILAT LA ANAF LA ACEST ARENDAS CA SALARIAT AL ARENDASULUI, ASA CA ARENDASUL ESTE OBLIGAT SA IMI PLATEASCA CASS, DESI IN REALITATE NU SUNT SALARIAT AL ARENDASULUI ) O sa urmeze ca tot eu sa platesc diferenta si pe 2016 si pe 2017. Si daca eu am stabilit in contract cu arendasul ca el sa-mi plateasca CASS nu cred ca este nimic ilegal in asta, doamna de la ANAF nu mi-a zis ca este ilegal, mi-a zis doar ca arendasul nu a platit toata suma , si mi-a trimis mie o scrisoare pentru anul 2015, ca sa platesc eu diferenta. , DIFERENTA PE CARE AM PLATIT-O Atata timp cat eu prin contract am stabilit cu arendasul ca sa plateasca tot el CASS nu cred ca este nimic ilegal. In 2018 am avut venit impozabil sub 22800 lei, asa ca arendasul nu este obigat sa imi plateasca cass de 10 %, si nici eu nu sunt obligat sa platesc CASS. Eu stiu ca impozitul de 10 % si contributia de 10 % se platesc la venitul impozabil, nu la venitul net, ( la banii pe care ii primesc eu in mana.) Adica din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil. La acest venit se aplica cota de 10 % pentru impozitul pe venit si cota de 10 % pentru cass, asta daca venitul impozabil depaseste 24960 lei in anul 2019 ( 2080 lei salariul minim brut x 12= 24960 lei ) Sper ca nu se aplica salariul minim brut 2350 pentru tinerii care au facultate si care au cel putin 1 an de vechime in munca in domeniul studiilor superioare. 28200 lei ( Aici este o bataie de joc, pentru ca daca tanarul desi are studii superioare, si are vechime de 1 an de munca dar pe un post fara studii superioare, angajatorul nu este obligat sa-i dea un salariu minim brut de de 2350 lei lunar)
RicaRamurica, utilizator
Contractul de arendare s-a incheiat la o anumita data si arendasul nu are obligatia sa va aduca la cunostinta schimbarile legislative ulterioare.

RicaRamurica a scris:

In anexa la contract scrie ca arendasul trebuie sa plateasca si CASS, In anii 2015, 2016,2017 arendasul mi-a platit partial CASS, astfel ca m-am trezut in 2019 cu o declaratie de impunere pentru anul 2015 sau 2016 ( nu mai tin minte exact) ca sa platesc eu diferenta la CASS. In viitor o sa ma trezesc si pe ceilalti ani cu diferente de plata, pe care trebuie sa le platesc tot eu, din cauza ca arendasul a platit partial CASS.