Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere serviciu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere serviciu

Buna ziua! Va rog cum ma sfatuiti in situatia de mai jos? Sunt in concediu crestere copil si am anuntat ca ma voi intoarce la serviciu in noiembrie. Mentionez ca primul CIC mi s.ar termina in aprilie anul viitor. Din fericire am ramas insarcinata cu al doilea copil luna asta. Cum pot proceda in aceasta situatie? Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
MihaelaA007, utilizator
Care este data de nastere a celui de-al doilea copil ?
In aprilie anul viitor, cand cel mic face 1 an si 11 luni

Cornel Vasile a scris:

Care este data de nastere a celui de-al doilea copil ?

.. ma voi intoarce la serviciu in noiembrie. ...

In speta, veti urma procedura ca si pentru primul copil ... intrarea in concediu de maternitate si apoi in CCC.

În situația în care nașteti unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației pentru CCC2 rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, vi se va acorda indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.