Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Am rugamintea sa imi spuneti,daca este posibila situatia in care un profesor sa fie incadrat cu forme legale la o societate cu norma intreaga si anume ca profesor de legislatie,dar in acelasi timp sa poata preada si la scoala 18 ore?
la scoala sunteti profesor cu norma intreaga incadrat cu functia de baza cu carte de munca, daca vreti sa lucrati si in alta parte va faceti contract de munca sau conventie civila de prestari servicii care nare legatura cu functia de baza cu carnetul de munca ,nu se va trece in cartea de munca binenteles e forma legala insa nu cu norma intreaga,ci cu timp de lucru redus cu 4 ore sau 2 ore
Daca in statutul de profesor nu este mentionat in mod expres ca nu aveti voie sa predati si in alta parte, atunci nu este nici o problema.
adica este legal sa ai 2 contracte de munca cu norma intreaga?
nu, nu ai voie sa ai 2 contracte cu norma intreaga
se face unul cu norma intreaga de 8 ore /zi si unul cu 2 sau 4 ore/zi
Codul Muncii reglementeaza relatiile de munca dintre un angajat si un angajator nu dintre un angajat si x angajatori. Acest subiect a fost indelung dezbatut pe acest forum. Practic poti lucra la cati angajatori vrei, doar la unul vei avea locul principal de munca si trebuie sa respecti reglemetarile legale cu fiecare dintre angajatori.
Pana acum un singur inspector ITM a spus ca nu este legal, restul au spus ca este legal acest lucru.