avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar mai sunt moștenitori în afară de mine. Care vor fi cotele în acest caz?

Buna ziua! Bunica mea a fost proprietara unei case bătrânești + 1000 m teren si in câmp are 1 hectar . Bunica mi -a lăsat prin testament toate bunurile ei . Bunica mea a avut 3 copii, tatăl meu si încă 2 frati . Tatăl meu si un frate au murit ( fratele are moștenitorii -2 copii ) si mai trăiește cealaltă sora a lor ( Mătușa mea- care spune ca imi va ceda mie partea ei ) . Cum se vor împărțiți bunurile . Ce cote vom avea fiecare , eu, verii si Mătușa ?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Discutati si cu verii dvs daca au pretentii la succesiune.
Daca nu sunt interesati de niciun bun de la bunica, cu totii pot sa dea declaratii de renuntare la succesiune, urmand ca in baza testamentului dvs sa fiti unic mostenitor.
Daca au pretentii la mostenire, testamentul dvs va fi redus cu un sfert.
Ultima modificare: Luni, 19 August 2019
raluk0207, utilizator
Multumesc !
Am discutat anterior cu verii mei si vor partea lor de moștenire .
In aceasta situație eu voi avea 75% prin testamentul de la bunica si restul de 25% se va împarți la cei 3 copii ai bunicii sau moștenitorii acestora.
Deci practic verii mei vor avea o treime din cei 25%.
Nu înțeleg foarte bine cum se vor împărțiți cei 25 %, puteti sa detaliați , va rog ?
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Discutati si cu verii dvs daca au pretentii la succesiune.
Daca nu sunt interesati de niciun bun de la bunica, cu totii pot sa dea declaratii de renuntare la succesiune, urmand ca in baza testamentului dvs sa fiti unic mostenitor.
Daca au pretentii la mostenire, testamentul dvs va fi redus cu un sfert.

In calculul meu, daca bunicul nu traieste, verii au o cota de 1/6. Poate m-am grabit... Depinde si cum face matusa, renunta sau accepta si va cedeaza ulterior...


Liliana Gradinaru a scris:

In calculul meu, daca bunicul nu traieste, verii au o cota de 1/6. Poate m-am grabit... Depinde si cum face matusa, renunta sau accepta si va cedeaza ulterior...


Dacă mătușa rămâne moștenitor.
Dacă mătușa renunta, verii au 1/4.
Ce inseamna acel "cedeaza"? Este un termen extrem de vag.

maia andrei a scris:

Multumesc !
Am discutat anterior cu verii mei si vor partea lor de moștenire .
In aceasta situație eu voi avea 75% prin testamentul de la bunica si restul de 25% se va împarți la cei 3 copii ai bunicii sau moștenitorii acestora.
Deci practic verii mei vor avea o treime din cei 25%.
Nu înțeleg foarte bine cum se vor împărțiți cei 25 %, puteti sa detaliați , va rog ?
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Discutati si cu verii dvs daca au pretentii la succesiune.
Daca nu sunt interesati de niciun bun de la bunica, cu totii pot sa dea declaratii de renuntare la succesiune, urmand ca in baza testamentului dvs sa fiti unic mostenitor.
Daca au pretentii la mostenire, testamentul dvs va fi redus cu un sfert.




Fie se reduce testamentul la modul ca verii vor primi o parte din construcție și teren. Fie o sa le achitați o sulta.
Oricum ideea testamentului a fost total neinspirata.
Bunica trebuia sa va dea cea avea de dat, cât trăia.
Ultima modificare: Luni, 19 August 2019
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Am dreptul la mostenire si daca da la ce cota? DerLehrer DerLehrer Buna ziua, In urma decesului matusii mele (sora tatalui) pot avea drept la mostenire si daca da, la ce cota ? Mentionez ca pe linie directa nu are ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire polo polo deci suntem 3 frati...tatal meu a decedat...avem o casa si locuim impreuna cu mama noastra.actele sunt p numele bunicului meu{tatal tatalui meu}.tatal meu mai ... (vezi toată discuția)
Vanzare/testament fara succesiune vera_09 vera_09 Buna seara, situatia mea este urmatoarea: in anul 2007 a decedat bunica mea. In anul 2008, a decedat tatal meu si am ramas 2 frati. Bunicul este in viata si ... (vezi toată discuția)