Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani

Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani daca am 12 luni lucrate dar incadrata cu contract cu jumatate de norma?
Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei pentru CIC decat de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit, in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.
Prin urmare, nu conteaza durata timpului de munca trecut in c.i.m., beneficiati de indemnizatie pentru CIC.
Conditiile pentru a beneficia de indemnizatie CIC sunt:
-stagiu de cotizare de 12 luni anterioare nasterii copilului
-obligatoriu postnatal minim 42 zile

Nu sunt restrictii in ceea ce priveste norma de munca.
carmenciu a scris:

Beneficiez sau nu de indemnizatie de crestere copil pana la 2 ani daca am 12 luni lucrate dar incadrata cu contract cu jumatate de norma?

Indepliniti cerinta legala de a realiza venituri impozabile din activitati profesionale, nu este instituit un cuantum deci faptul ca ati lucrat jumatate de norma nu va impiedica sa beneficiati de CIC.