Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prescriere reteta clexane medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prescriere reteta clexane medicul de familie

Buna ziua. Ma confrunt cu o problema. Sunt însărcinată în 34 de saptamani si doamna dr. Uscateacu de la institutul de henatologie din cadrul spitalului Fundeni mi a prescris Clexane pentru restul sarcinii si perioada de lehuzie. Dansa mi a dat o scrisoare medicală adresată medicului de familie, urmând ca acesta din urmă sa mi prescrie si reteta compensată. Însă medicul de familie imi spune ca nu poate sa faca asta, deoarece prima rețetă compensată tb emisă de medicul specialist. M am intors la.spital, cu o trimitere pentru a primi reteta compensată, însă de aici ma trimit inapoi la medicul de familie, deoarece ei nu au cum sa ma ajute. Puteti sa mi spuneti care dintre cei 2 au dreptate? Este obligatoriu ca prima rețetă compensată sa fie eliberată de medicul specialist, urmând ca medicul de familie sa mi prelungească tratamentul? Sau este suficientă scrisoarea medicală pentru ca medicul de familie sa mi elibereze rețeta? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
B I U "