avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot să deduc 50% din cheltuielile cu mașina ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot să deduc 50% din cheltuielile cu mașina personală, fără a face foi de parcurs, dacă o trec pe PFA prin contract de comodat?

Buna. Pot sa deduc 50% din cheltuielile cu masina personala daca o trec pe PFA prin contract de comodat, dar fara foi de parcurs? Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 14:55, 17 Septembrie 2019
Buna ziua "Loed".

Parcursul efectuat cu autovehiculul in interesul PFA, respectiv consumul aferent de carburant/uzura anvelopelor/uzura mecanica a auto/consumabile auto/reparatii auto/etc ... , nu sunt conditionate de un eventual "profit".
Total eronat.

"Foaia de parcurs" constituie cel mai accesibil document justificativ ce reflecta parcursul efectuat in interesul PFA.

Puteti rula 1.000 km fara a genera "profit" pentru PFA.

Daca puteti justifica consumul de carburant (si celelalte mentionate) prin alte "metode" nu este necesara FP.

Daca nu, este necesara FP.

Modul de intocmire al FP cat si confirmarea parcursului nu constituie obiectul acestei spete.

Succes !!!
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2019
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce cheltuieli poate deduce pfa? bygserv bygserv Buna ziua. Revin din nou pe acest forum ( foarte folositor dealtfel ) cu inca o intrebare. Inafara de cheltuielile cu achizitia produselor care privesc ... (vezi toată discuția)
Foaie de parcurs Dragomir Magda Dragomir Magda Sunt PFA ca consultant in domeniul managementului si imi desfasor activitatea la sediul clientilor aflate in diferite localitati din tara. Intrebarile mele ... (vezi toată discuția)
Cheltuiala deductibila Ari77 Ari77 Buna ziua, Am un PFA cu prestari servicii (vand produsele unei firme ca intermediar). Lucrez mult si pe teren, in 10 judete. Firma pt care lucrez a dat ... (vezi toată discuția)