Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot să deduc 50% din cheltuielile cu mașina ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot să deduc 50% din cheltuielile cu mașina personală, fără a face foi de parcurs, dacă o trec pe PFA prin contract de comodat?

Buna. Pot sa deduc 50% din cheltuielile cu masina personala daca o trec pe PFA prin contract de comodat, dar fara foi de parcurs? Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua "Loed".

Parcursul efectuat cu autovehiculul in interesul PFA, respectiv consumul aferent de carburant/uzura anvelopelor/uzura mecanica a auto/consumabile auto/reparatii auto/etc ... , nu sunt conditionate de un eventual "profit".
Total eronat.

"Foaia de parcurs" constituie cel mai accesibil document justificativ ce reflecta parcursul efectuat in interesul PFA.

Puteti rula 1.000 km fara a genera "profit" pentru PFA.

Daca puteti justifica consumul de carburant (si celelalte mentionate) prin alte "metode" nu este necesara FP.

Daca nu, este necesara FP.

Modul de intocmire al FP cat si confirmarea parcursului nu constituie obiectul acestei spete.

Succes !!!
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari