avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Disciplina contractuala-penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Disciplina contractuala-penalitati

Mesajul meu priveste stabilirea de penalitati

Stiu ca acestea nu pot depasi cuantumul sumei totale. Nu asta e probl ci de cand pot fi ele calculate?
Adica:
Art 3 din lege zice asa: "În contractele încheiate părţile contractante vor prevedea ca, în cazul neîndeplinirii în termen de 30 de zile de la data scadenţei a obligaţiilor prevăzute la art. 3 alin. (1), debitorii să plătească, în afara sumei datorate, penalităţi pentru fiecare zi de întârziere. "

In contract eu am stabili asa:
"-0,15%pe fiecare zi intarziere pentru primele 10 zile de la scadenta
-1% pe zi dupa 10 zile de la scadenta, curgand insa de la prima zi de scadenta"

Intrebarea este:
e corect sa facturez penalitatile de la data scadentei, ca asa am stabilit eu in contract?
sau
trebuia sa facturez dupa 30 de zile de la data scadentei, ca asa zice in lege?

Imi fac probleme ca vad ca legea nu zice"cu exceptia cazului in care se stab altfel in contract". Nu stiu daca instanta o sa acepte penalitatile calculate de la data scadentei.

si inca o intrebare:
sa zicem ca le-am calculat gresit(si mai mari de cuantumul initial si de cand nu trebuia), instanta nu va acorda totusi o parte din penalitati, cat considera ea? si nu cat am calculat eu

Alte discuții în legătură

Penalitati asandra2004 asandra2004 Cum calculez penalitati la o factura din 2006? Penalitatea poate sa depaseasca suma datorata? (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere in materie comerciala razvan.jitaru razvan.jitaru Buna ziua Am o speta a carei rezolvare nu o gasesc, avand in vedere solutiile instantelor Intr-un contract de antrepriza beneficiarul lucrarii achita ... (vezi toată discuția)
Penalitati aandrra aandrra in comercial, penalitatile pot fi mai mari ca debitul? parca exista o ordonanta care interzoce inserarea unor asemenea clauze in contracte.. ma poate cineva ... (vezi toată discuția)