Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa 2019

Buna ziua,

Tichetele de masa se acorda doar la functia de baza?......o firma ar vrea sa dea tichete de masa unui salariat care are cumul de functii, nu e cim cu functia de baza.....se poate?
george-neagu, moderator
Nu, doar acolo unde are functia de baza.
A se vedea art.10(4) din normele de aplicare ale legii 165/2018:

"(4) În cazul salariaților angajați în baza unui contract individual de muncă cu timp parțial, precum și în cazul cumulului de funcții, biletele de valoare, cu excepția tichetelor cadou și tichetelor culturale, pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariații în cauză își au funcția de bază, potrivit legii. În cazul în care nu se poate stabili funcția de bază, beneficiarul biletelor de valoare alege, în scris, angajatorul care îi va acorda biletele de valoare, având obligația de a transmite, în termen de maximum 10 zile lucrătoare, și către ceilalți angajatori opțiunea realizată. În cazul tichetelor de masă, prevederile alin. (3) se aplică în mod corespunzător."