Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am avut un accident rutier în care am fost autor și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am avut un accident rutier în care am fost autor și victimă, iar după spitalizare am primit o factură de 27.100 lei. Nu-mi pot permite s-o plătesc pentru că nu lucrez, ce risc?

Buna ziua! Am avut un accident rutier in care am fost autor și victima după 27 zile de spitalizare am primit o factura de 27100 lei Menționez ca sunt asigurat trebuie sa plătesc aceasta suma? Nu lucrez și nu îmi pot permite sa plătesc aceasta suma. Multumesc
Manuela Rășină, administrator
După soluționarea definitivă a dosarului penal societatea de asigurare la care are vinovatul încheiată asigurarea RCA va plăti daunele materiale și morale, inclusiv costul spitalizării.
Am inteles bine, in afara de victima, accidentat dumneavoastra sunteti cel raspunzator, adica vorbim de autovatamare?
@Ioan Ciobanu
Mulțumesc!

@Laszlo Bicsak
Buna seara! Cred ca asa se numește autovatamare.multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Din pacate trebuie sa platiti spitalizarea, deoarece RCA-ul dumneavoastra garanteaza doar pentru terti, nu si pentru cel vinovat. In cazul in care nu platiti, este posibil sa va dea spitalul in judecata si sa va execute. Despre plata spitalizarii cititi aici [ link extern ]
Laszlo Bicsak, Alte profesii
Mulțumesc pt răspunsurile Dvs. As mai avea o întrebare dacă depun in contul spitalului o suma modica in fiecare luna ce poate să-mi facă? Menționez ca nu am proprietăți pe numele meu mulțumesc o zi buna!

Laszlo Bicsak a scris:

Din pacate trebuie sa platiti spitalizarea, deoarece RCA-ul dumneavoastra garanteaza doar pentru terti, nu si pentru cel vinovat. In cazul in care nu platiti, este posibil sa va dea spitalul in judecata si sa va execute. Despre plata spitalizarii cititi aici [ link extern ]