Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de 2% la Fondul de Mediu?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de 2% la Fondul de Mediu?

Buna ziua,

Veniturile Fondului de mediu se constituie, printre altele, dintr-o contributie de 2% din valoarea substantelor clasificate ca fiind periculoase pentru mediu (clasificare conf OUG 200/2000), comercializate de catre producatori si importatori, cu exceptia celor utilizate la producerea medicamenetelor.
Intebarea mea este: in conditiile in care achiziionam astfel de substante din afara tarii, si le folosim in fluxul de productie, ne incadram in aceasta categorie?
Daca da, este obligata societatea la plati retroactiva? Pe ce perioada? Ce articol de lege imi indica acest lucru?
Multumesc!
Cristina Ve, utilizator