Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Cum este posibil ca în cazul în care la un concurs pentru ocuparea unui post de muncitor calificat dulgher tâmplar, la Primăria Asău, județul Bacău sa se organizeze un alt concurs, în condițiile in care la primul sunt 2 admiși???
Neputându-i departaja e corect, legal sa se organizeze un nou concurs ca si cum nu ar fi deja 2 admiși???
Va rog sa ma lămuriți!!!
La punctaje egale are prioritate candidatul care a obţinut punctajul cel mai mare la proba scrisă, iar dacă egalitatea se menţine, candidaţii aflaţi în această situaţie vor fi invitaţi la un nou interviu în urma căruia comisia de concurs va decide asupra candidatului câştigător.

În situaţia în care nu s-a organizat proba scrisă, la punctaje egale are prioritate candidatul care a obţinut punctajul cel mai mare la proba practică, iar dacă egalitatea se menţine, candidaţii aflaţi în această situaţie vor fi invitaţi la un nou interviu în urma căruia comisia de concurs va decide asupra candidatului câştigător.
Asa ar fi corect, dar postul a fost scos iarăși la concurs.
Ce se poate face in acest caz?
O solutie ar fi participarea la concurs .... sau promovarea unei actiuni in instanta.