Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... autoritatea părintească
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

autoritatea părintească

sunt mamele avantajate la stabilirea domiciliului fetitei de 2 ani?
Da, liniile de forță ale jurisprudenței converg către stabilirea domiciliului minorilor de vârstă fragedă la mamă!
Daca cazul va fi analizat doar dupa criteriul varstei copilei tatal va pierde procesul dar va putea obtine program de vizita.
Intr-o proportie covarsitoare, locuinta minorilor este stabilita la mama.

( este avut in vedere interesul superior al minorului, principiul preeminentei interesului superior al acesteuia, in acord cu legea 272/ 2004).

Este avuta in verere de catre instanta de tutela varsta frageda a copilului, relatia de dependenta cu mama, insemnatatea figurii materne in viata acestuia.

Totodata, este avut in vedere faptul ca mama l-a crescut anterior, deci prezinta garantii materiale si morale pentru a asigura procesul de crestere si educare a acestuia.

Instanta de judecata tine seama de activitatile uzuale ale minorului, rutina acestuia, programul de hrana , de odihna, ocupatiile constante ale acestuia.

se tine cont ca de aproximativ 7 luni ma ocup personal de fetita?
Da, se tine cont și de asta dar nu numai de asta.