Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in clasa functionari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in clasa functionari

Va rog frumos ,am si eu o intrebare....
Pentru a promova în clasa un funcționar public trebuie sa aiba studiile superioare absolvite după intrarea în corpul funcționarilor publici sau se poate si daca studiile sunt absolvite înainte de a deveni funcționar public?
Va multumesc!
Pentru a participa la examenul de promovare în clasă, funcţionarul public trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să dobândească, ulterior intrării în corpul funcţionarilor publici, o diplomă de studii de nivel superior, în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau într-un domeniu considerat util pentru desfăşurarea activităţii de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice;
b) să nu aibă o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentului Cod.
Cornel Vasile, Consilier juridic
mersi de raspuns....sparam sa se poata si cu diploma anterioar intrarii in corpul functionarilor....
ce alta metoda ar mai fi????poate transformarea postului in post cu studii superioare dar banuiesc ca ar trebui sa fie vacant sa se poate face asta, iar postul nu este vacant, este ocupat
Intr-adevar, transformarea postului este o solutie.

Promovarea in grad profesional si promovarea in clasa nu sunt conditionate de existenta unui post vacant.

Vedeti art.527 si urm. din Codul Administrativ
Cornel Vasile, Consilier juridic