Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie - sponsorizare antrenor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie - sponsorizare antrenor

Buna ziua

Este legal ca o asociatie care promoveaza valorilor sociale din sport, sa sponsorizeze o persoana fizica care antreneaza o echipa de fotbal cu o suma lunara?
Daca da, ce documente sunt necesare?

Va multumesc
Cam suna a prestare de servicii pe care o face antrenorul. Nu as recomanda sponsorizare.
Un ONG in mod normal nu ar trebui sa dea sponsorizari, ci donatii, daca vrea sa faca acte caritabile. Insa ce scrieti Dvs. indica alta intentie. In acest caz ar trebui sa faca o donatie catre persoana juridica de care apartine echipa de fotbal, donatie cu sarcine, in sensul obligatiei ca acea suma sa fie folosita pentru salarizarea / indemnizarea acelei persoane, In extremis ar merge si sponsorizarea persoanei fizice, dar care ar fi ratiunea? Si cum se va justifica ca nu e o evitare a incheierii unui contract de munca, daca e platit sa presteze cuiva o munca?