Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna ziua am și eu o întrebare dacă sunt însărcinată în 4 săptămâni dacă mă angajez până la luna nașteri pot beneficia de concediu prenatal???
Daca va referiti la concediul medical(pre si postnatal),trebuie sa aveti stagiu minim de cotizare 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu prenatal.
Pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru concediul de maternitate, trebuie sa aveti un stagiu minim de asigurare (cotizare) de cel putin 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
Buna ziua,

Adaug o intrebare: cum influenteaza un program de lucru de 6 ore (in loc de 8 ore pe zi) -> modul de calcul al stagiului de cotizare? Va ramane tot 6 luni ? Aceste 6 luni trebuie sa fie consecutive? Multumesc anticipat.
Potrivit legii : aveti nevoie de cel putin 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Prin urmare, cele 6 luni nu trebuie sa fie consecutive.
Cornel Vasile a scris:

Potrivit legii : aveti nevoie de cel putin 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Prin urmare, cele 6 luni nu trebuie sa fie consecutive.
Buna ziua. Insist totusi pe un aspect: 6 luni x 8h/zi = 6 luni x 6h/zi ?