Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tăiere nuc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tăiere nuc

Bună ziua! O vecină de a mea a tăiat ieri un nuc, acesta a căzut peste firele de curent electric și conexiune la rețelele de telefonie, rămânând fără electricitate circa 6 ore până la remedierea situației. Precizez că locuim la curte. Poate fi respectiva sancționată contravențional conform Lg. 348/2003?
Defrișarea fără autorizație a plantațiilor de pomi fructiferi, indiferent de forma de proprietate, cu o suprafață mai mare de 0,5 ha, sau a plantațiilor de arbuști fructiferi cu o suprafață mai mare de 0,2 ha, precum și a nucilor sau a castanilor comestibili, indiferent de sistemul de cultură, constituie contravenție și se pedepsește cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute în prezenta lege se fac prin proces-verbal încheiat de organele de control abilitate din cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Ministerului Economiei și Finanțelor și Ministerului Internelor și Reformei Administrative, potrivit atribuțiilor ce le revin conform legii.