avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent insertie

Am depus dosarul pentru stimulentul de insertie dupa ce am reluat activitatea din cresterea copilului in momentul in care copilul avea 1 an. Cei de la Ajpis Caras Severin mi-au aprobat plata stimulentului cu data de 30 august 2019( data la care am depus dosarul) si nu cu ziua urmatoare la care am reluat activitatea adica 2 iulie 2019 pe motiv ca am intarziat cu dosarul. In HG 52/2011 privind normele metodologice a OUG 111/2010 :
Art. 24

Dreptul reprezentând stimulentul de inserţie se cuvine după cum urmează:

a) începând cu ziua următoare celei în care persoana îndreptăţită îşi reia activitatea profesională şi realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) de la data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) de la data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;

d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a), b) şi c);

e) începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul indemnizaţiei pentru creşterea copilului realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, şi plata acesteia se suspendă, dacă cererea este depusă în termen de 30 de zile de la această data.

In care ma incadrez? Sunt de parere ca lit. a) se contrazice cu lit. e)

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie Gabrielanicole Gabrielanicole Dacă am reluat activitatea profesionala la 1 noiembrie 2016 și copilul este născut la 29 ianuarie 2015 din ce luna primesc stimulent de inserție ? (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie AQUADIGIO84 AQUADIGIO84 Sunt cadru militar si am beneficiat de stimulent de insertie 3 luni pana m-am mutat la o alta institutie militara unde a trebuit sa-mi refac dosarul si pana au ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua! Indemnizatia pt. cresterea copilului se acorda de la data nasterii copilului sau de la data depunerii dosarului ? Multumesc! (vezi toată discuția)