Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia romana

As dori sa aplic pentru pasaport olandez, deoarece locuiesc in Olanda de mai mult de 6 ani.
Problema este ca pentru aceasta trebuie sa renunt la pasaportul romanesc, deoarece Olanda nu permite dubla cetatenie.
Exista unele exceptii, printre care: demonstrarea ca renuntarea la cetatenia romana duce la o paguba materiala considerabila, de exemplu prin pierderea unui drept de mostenire.
Mentionez ca tatal meu este decedat de cativa ani, iar impreuna cu mama si surorile mele, am facut succesiunea de mostenire acum ceva timp.

As dori sa stiu daca pot demonstra ca prin pierderea cetateniei romane as suferi o paguba materiala considerabila (prin pierderea dreptului la mostenire sau din alte motive).

Multumesc anticipat!
Trebuie sa discutati cu un avocat din Olanda sau Oficiul National de Imigrari.
Vedeti daca pe legea olandeza exista exceptii si care sunt acelea, daca trebuie decis de o instanta in fucntie de complexitate sau se prezuma.
Oficiul Consular/ ambasada Olandei in Romania va poate ajuta.
Formulati un memoriu in atentia DepartmanrtuluiJuridic, si veti primi un raspuns.
Exceptie in legea olandeza exista, dupa cum am mentionat: daca se dovedeste ca pierderea cetateniei romane duce la pagube materiale considerabile, atunci pasaportul romanesc poate fi pastrat.
Aceasta dovada trebuie deci facuta pe baza legilor romanesti.
Exista ceva in legea romaneasca ce poate fi folosit in acest scop?
Revin cu aceeasi intrebare: se poate demonstra cumva ca renuntarea la cetatenia romana mi-ar cauza pagube materiale considerabile (de ex. pierderea dreptului la mostenire pt teren/casa sau imposibilitatea de a achizitiona apartament/casa/teren )?
Si eu am aceeasi intrebare. Am cautat tot felul de legi, dar nu am gasit nimic concret.
dreptul de mostenire nu e afectat de cetatenie.