avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca renunt la cetatenia romana, pot sa mai fiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca renunt la cetatenia romana, pot sa mai fiu mostenitor?

daca renunt la cetatenia romana, pot sa mai fiu mostenitor?

la momentul curent sunt mentionat intr-un testament, evident cu datele si buletinul de Romania.

as dori sa obtin cetatenia olandeza, ceea ce ma obliga sa renunt la cetatenia romaneasca, atat timp cat nu pot demonstra "costuri ridicate" pentru renuntarea la cetatenia romaneasca. Daca nu mai pot mosteni, se poate obtine un document care sa mentioneze acest fapt?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2020
mbnl, utilizator
Cel mai recent răspuns: mbnl , utilizator 20:37, 3 Martie 2022
dreptul de mostenire, nu are legatura cu cetatenia
Buna, si eu sunt aceeasi situatie. Pentru a-mi putea pastra si cetatenia Romana, Olanda ma obliga sa demonstrez ca este absolut necesar sa imi dea dreptul sa o mentin. De exemplu, trebuie sa le prezint dovada ca renuntarea la cetatenia romana va avea consecinte grave pentru mine ca de exemplu pierderea dreptului de mostenitor in Romania ( familia mea traieste in Romania, tot membri ei) sau alte dovezi/ argumente de acest gen. Te rog spune-mi cum ai rezolvat in cazul tau? ce dovezi ai adus in acest sens?
Ultima modificare: Joi, 3 Martie 2022
LauNL, utilizator
Salut, nu am rezolvat nimic pentru ca nici nu am continuat cu procesul de obtinere a cetățeniei olandeze și nici nu am aflat nimic mai clar din România. Cert e ca dacă renunți la cetățenia curenta după ce obții pe cea NL, poți demonstra ca ești una si aceeași persoană, deci mu ar trebui sa aibe nici un impact asupra moștenirii

LauNL a scris:

Buna, si eu sunt aceeasi situatie. Pentru a-mi putea pastra si cetatenia Romana, Olanda ma obliga sa demonstrez ca este absolut necesar sa imi dea dreptul sa o mentin. De exemplu, trebuie sa le prezint dovada ca renuntarea la cetatenia romana va avea consecinte grave pentru mine ca de exemplu pierderea dreptului de mostenitor in Romania ( familia mea traieste in Romania, tot membri ei) sau alte dovezi/ argumente de acest gen. Te rog spune-mi cum ai rezolvat in cazul tau? ce dovezi ai adus in acest sens?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pagube materiale cauzate de renuntarea la cetatenia romana cymsf cymsf As dori sa aplic pentru pasaport olandez, deoarece locuiesc in Olanda de mai mult de 6 ani. Problema este ca pentru aceasta trebuie sa renunt la pasaportul ... (vezi toată discuția)
Cerere dubla cetatenie (romana - olandeza) mariaZZmaria mariaZZmaria Situatia mea este urmatoare: Sunt cetatean roman, locuiesc si lucrez de 5 ani legal in Olanda si de aceea am dreptul sa cer cetatenia si implicit pasaportul ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie romano-olandeza ancuta12 ancuta12 As vrea sa obtin cetatenia olandeza, dar problema este ca aceasta implica renuntarea la cetatenia romana. As vrea sa stiu care sunt urmarile acestui lucru in ... (vezi toată discuția)